Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

24°

Zítra

27°

Svátek má

Fotograficky nesourodou skupinu HFK taxi spojuje obyčejná věc: Setkání

7. 6. 2021

Fotograficky nesourodou skupinu HFK taxi spojuje obyčejná věc: Setkání 0 snímků
Kdo má rád žánrově pestré, barevné i černobílé fotografie a půjde zrovna kolem Infocentra na Eliščině nábřeží v Hradci Králové, měl by vstoupit dovnitř, sejít do suterénu a bude na správném místě. V tomto prostoru totiž začala výstava fotografií nazvaná Setkání. Autory snímků jsou členové skupiny HFK taxi, kterou tvoří osm absolventů Hradecké fotografické konzervatoře.

HFK taxi, jak stojí na jednom z panelů této expozice, je skupina individuí na různých trajektoriích v odlišných vzdálenostech od Hradecké fotografické konzervatoře vedené ikonami československé fotografie, jakými bezesporu jsou Josef Ptáček a Ivo Gill. Skupinu tvoří autoři s rozdílnými názory na svět, nesmiřitelní rivalové v oblastech barvy a kontrastů, což je vidět i na představených dílech.

Jsou v ní staromilci i progresivisté, přesto jsou k sobě laskaví a chápající. „Zaposlouchejte se do jejich tónů a jsme-li vnímaví, spíše než nesourodou kakofonii, uslyšíme společnou melodii v dobře zvládnutých sólech po dnes už vzdálenou taktovkou dvou výše zmíněných dirigentů,“ nechali se slyšet členové skupiny HFK taxi. Jejich práce vypovídají o rozlišných pohledech na svět a jejich vnímání detailů, což jistě stojí za pozornost. Výstava potrvá do konce června.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz