Pátek

29. září 2023

Nyní

14°

Zítra

16°

Svátek má

Laureáti si po covidové pauze převzali své ceny od primátora města

1. 7. 2021

Laureáti si po covidové pauze převzali své ceny od primátora města 0 snímků
Během jednoho večera vedení města Hradec Králové slavnostně předalo hned tři významná ocenění. Kvůli epidemické situaci se nemohlo předávání uskutečnit minulý rok a tak se nyní předávaly ceny za rok 2019 a 2020. V budově Adalbertina se oceňovali jednotlivci i kolektivy cenou Talent královéhradecké kultury 2019. Poté byly slavnostně předány medaile města hradeckým osobnostem za rok 2020 a nakonec program vyvrcholil udílením výročních cen města za rok 2020.

Mezi talenty královéhradecké kultury roku 2019 se zařadila i Monika Gregorová, která si odnesla svou cenu za grafický design. ,,Já jsem v prvním ročníku vytvořila ročníkový projekt na firmu Karl Lagerfeld, který putoval do školní akademie. Dělala jsem baner, krabičku a celý firemní branding. Celé to bylo dělané v takovém animovaném stylu a krabička byla ve tvaru hlavy Karla Lagerfelda,'' říká Monika, která díky své práci dostala možnost stáže ve Vídni, aby si tam mohla vybojovat své místo ve firmě pomocí Erasmu. 

Významné bylo i udílení medailí města za rok 2020, kde se na jevišti potkali například Mgr. Petr Sadílek, Ing. Petr Kudla a nebo MUDr. Miloslava Zídková. Za šíření dobrého jména města si svou medaili zasloužila i Mgr. Zuzana Ceralová Petrofová, která úspěšně vede rodinný podnik Petrof a pod jejíma rukama jen vzkvétá. Bohužel se na předávání cen nemohla dostavit.

Studentskou tvůrčí práci ovládl kpt. MUDr. Pavel Skořepa, Ph.D., který na Fakultě vojenského zdravotnictví ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Hradec Králové zkoumal metabolismus a výživu pacientů na jednotce intenzivní péče. ,,Mám z toho jednoznačně radost, ale připadal jsem si trochu nepatřičně, protože to ocenění není pouze moje. Přebírám to za celou řadu mých kolegů, kteří na tom pracovali se mnou. Určitě to pro nás znamená motivaci do další práce,'' říká Pavel Skořepa. 

Událostí roku se jednoznačně stalo převzetí areálu Stříbrný rybník do rukou společnosti Městské lesy Hradec Králové. Firma pod vedením Milana Zerzána zde zahájila komplexní modernizaci a rozvoj chátrajícího komplexu kolem rybníka. 

 

Hradeckou múzou se stal herec Jiří Zapletal, který je už několik let věrný Klicperovu divadlu a šíří jeho dobré jméno. Kvůli pracovním povinnostem se nemohl dostavit a cenu za něho převzala Eva Mikulková, ředitelka právě Klicperova divadla. 

Cenu dr. Františka Ulricha udělilo zastupitelstvo města Jiřímu Stránskému, který je spoluzakladatelem několika spolků, do povědomí hradecké veřejnosti se zapsal díky Královéhradeckému spolku přátel parních strojů. Laureátem ceny Primus inter pares se stal erudovaný historik a památkář Zdeněk Zahradník. 

Předávajícími byli především zástupci města, ať už náměstkyně primátora Monika Štayrová, náměstek Pavel Marek a především primátor města Alexandr Hrabálek. ,,Mám obrovskou radost, protože si myslím, že se začínáme vracet do normálu a doufejme, že nám to opět nějaká záležitost nepřekazí. Jsem moc rád, že se tato událost mohla uskutečnit, že jsme mohli odměnit mladé, perspektivní umělce. Dost často jsou to ještě děti a ony si ten svůj úspěch velmi zaslouží. Sám ze svého dětství vím, jaká lákadla byla všude okolo mě a já musel cvičit na klavír. Takže si toho u nich o to víc cením,'' řekl primátor města a dodal, že je velmi rád, že ceny mají laureáti po dlouhé době ve svých rukách. 

 

Tereza Karanská
tereza@salonkyhk.cz