Pondělí

15. července 2024

Nyní

22°

Zítra

21°

Svátek má

Muzea a galerie výtvarného umění zase po dlouhé době přivítají návštěvníky

30. 4. 2021

page.Name
Pandemie covidu-19 zasáhla nevídaným způsobem všechny oblasti společenského a kulturního života v celé zemi. Uzavřeny byly nejen galerie, ale také muzea. Většina z nich přešla do online provozu, což samozřejmě nemůže nahradit „živý“ zážitek. To by se nyní vzhledem k rozvolnění zásadním způsobem změnit k lepšímu, a to i v Hradci Králové.

Podle Lucie Peterkové, mluvčí Muzea východních Čech, tato instituce v květnu zatím počítá s víkendovým provozem ve výstavní budově na Eliščině nábřeží za snížené vstupné a v Muzeu války 1866 na Chlumu za standardních podmínek. „Nadále budou připraveny zásobníky dezinfekce a bude platit povinnost nošení ochrany dýchacích cest, podle platných vládních nařízení,“ upozorňuje mluvčí.

Výstavní historická Kotěrova budova nabídne návštěvníkům, ve třech následujících víkendech vždy od 10 do 18 hodin, možnost zhlédnout dvě prodloužené výstavy z roku 2020 Pražský groš – příběh nejstarší české mince a Století Karla Otčenáška. Přístupná bude i archeologická výstava Poklady spolupráce, která od března letošního roku na první návštěvníky čeká.

Jak uvedl vedoucího návštěvnického oddělení Stanislav Hrbatý, muzeum také zpřístupní budovu rodinným skupinám vždy v neděli 9., 16. a 23. května při komentované prohlídce zakončené výstupem na vyhlídkovou terasu. „Tato atraktivita je letní sezóně k dispozici vždy dvakrát týdně a je určena jen omezenému počtu, maximálně sedmi předem zaregistrovaným návštěvníkům,“ sdělil.

Muzeum do zahájení plnohodnotného denního provozu tuto prohlídku umožní alespoň rodinám či osobám žijícím v jedné domácnosti, aby byla dodržena platná opatření, týkající se shlukování většího počtu osob.  Zahájení plného provozu muzeum plánuje od 28. května, kdy zároveň otevře výstavu sezóny Rudolf II. – Umění pro císaře. Ta návštěvníkům představí mistrovské práce dvorních umělců císaře Rudolfa II. 

Připravováno je také znovuotevření i společenskovědní knihovny muzea. Po dobu víkendového provozu bude knihovna mít badatelský servis vždy v úterý do 9 do 12 a od 13 do 16 hodin, případně dle předchozí dohody. Expozice Muzea války 1866 bude otevřena vždy v sobotu a v neděli od 9 do 17 hodin. Ve stejnou dobu bude přístupná nově opravená rozhledna v areálu bojiště. Muzejní kavárna má v pracovních dnech otevřeno výdejní okénko.

Na znovuotevření se připravuje také Galerie moderního umění v Hradci Králové. Příznivci výtvarného umění ji mohou navštívit už v úterý 4. května od 10 hodin. Otevřená bude nadále pro individuální prohlídky podle běžné otevírací doby. Ve vstupní hale galerie mají návštěvníci příležitost spatřit prodlouženou intervenci Za Kulisou, v prvním patře lze zavítat do dlouhodobé expozice Nekousavě kousati – Dar Vladimíra Preclíka Královéhradeckému kraji. Ve druhém a třetím patře se otevřou dvě nové stálé expozice Minulé století – dvacet osobností a Posledních padesát let.

Kdo by chtěl za uměním vyrazit do okolí, například do Muzea Náchodska, které otevře pobočky v Náchodě, Hronově a Polici nad Metují 7. května a návštěvníkům nabídne tradiční každoroční akci Týden v muzeu zdarma. Dále pak do regionálního muzea a galerie v Jičíněm které připravily dvě nové výstavy. Vyrazit je možné i do Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou, kde od pondělí 3. května se pro návštěvníky otevřou všechny expozice s výjimkou Orlické galerie. Na výstavy Obrazy mého světa – tušení a doteky řádu od Antonína Kanta a triptych Vzkříšení Jana Paula od 4. května zve rovněž Galerie výtvarného umění v Náchodě.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto