Středa

7. prosince 2022

Nyní

Zítra

-1°

Svátek má

Festival Jeden svět zahájí v Hradci Králové netradičně skokem do řeky Labe

7. 5. 2021

page.Name
První akce související s letošním festivalem Jeden svět – trochu skokem a uvedením filmu Ponor, který divákům představí nizozemskou potápěčku Kiki, jež se věnuje otužování a potápění pod ledem, bude stylová a netradiční. Odehraje se v pondělí v 16 hodin u hradecké sauny a osvěžovny NUUK, kde skokem do řeky chtějí organizátoři nalákat místní na společnou „otužovačku“ v Labi.

Samotný film, který se odehrává z velké části na Islandu, si pak diváci mohou naladit až doma, a to ve čtvrtek 13. května od 17 hodin, kdy se bude také streamovat diskuze o vlivu kultury na naši osobnost. Pořadatel z hradeckého Bia Central upozorňuje, že většina programu se bude od 10. května do 6. června odehrávat online.

„Loni nám první termín festivalu zhatila epidemiologická situace. Na podruhé jsme měli větší štěstí – třídenní festival jsme si užili v září v kině. Nyní nám ale, bohužel, nepřejí opatření, a tak si na nějaké promítání v letním kině nebo v sále asi budeme muset ještě počkat. Veškeré filmy se budou promítat online,“ potvrdila Ilona Machová z Bia Central, která upozornila na využití dobrých vztahů se saunou NUUK a Klicperových divadlem, s nimiž pořadatelé naplánovali dvě zajímavé akce.

První, už zmíněný film Ponor, doprovázený skokem vyznavačů otužování do Labe, je spojená právě se saunou NUUK. Druhá souvisí s chystanou projekcí filmu Rok plný dramat. Snímek estonské režisérky Marty Pulke popisuje průběh sociálního experimentu, jehož protagonistkou je dvacetiletá dívka Alisja, která je zcela nepolíbená divadlem. Během jednoho roku se ale stane divadelní divačkou na plný úvazek…

Film se bude streamovat ve čtvrtek 13. května od 20 hodin z Klicperova divadla a po něm se uskuteční online diskuze s divadelním režisérem Michalem Hábou. Diskuze bude otevřená i pro diváky, kteří budou moct své dotazy posílat přes sociální sítě. „Jsme moc rádi, že se nám znovu podařilo oslovit se spoluprací Klicperovo divadlo, které nám zapůjčí prostor a technické zázemí pro streamování. A těšíme se na diskuzi s Michalem Hábou, který je bezesporu jedním z nejzajímavějších režisérů mladé generace,“ zve na kulturní událost Machová.

O FESTIVALU

Letošní 23. ročník festivalu má příhodné téma Vypadáváš…, které trefně popisuje častou situaci během různých pracovních i nepracovních hovorů v digitálním prostředí. Všímá si ale také nových okolností, které přinesl minulý rok – odcizení a odosobnění kontaktu mezi vzdálenějšími rodinami, mezi spolupracovníky a spolužáky, digitální chudobu nebo potřebu využití nových technologií u seniorů.

Dalšími tématy budou situace v Rusku v tematické kategorii Ruský standard, život seniorů Stáří vpřed nebo sexualita, již reflektuje kategorie Sex náš vezdejší. Chybět ale nebudou ani nejnovější české a zahraniční soutěžní filmy a oblíbené kategorie Ať žije život (životní styl), Zemětaje (cestování, příroda a její ochrana) a Máte právo vědět (porušování lidských práv).

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Bio Central