Pondělí

15. července 2024

Nyní

22°

Zítra

21°

Svátek má

Galerie moderního umění zakoupila za 12 milionů unikátní sbírku Karla Tutsche

4. 5. 2021

Galerie moderního umění zakoupila za 12 milionů unikátní sbírku Karla Tutsche 0 snímků
Galerie moderního umění dnes po čtyřech měsících, kdy musela být stejně jako ostatní kulturní instituce kvůli epidemické situaci v zemi uzavřena, opět otevřela dveře dokořán pro příznivce výtvarného umění. A bylo to velice stylové. Novinářům byla totiž představena nebývala akvizice v podobě zakoupení unikátní sbírky uměleckých děl Karla Tutsche, která obsahuje 800 položek od 75 umělců.

Galerie za díla zaplatila 12 milionů korun a tato kolekce je jednou z nejvýznamnější sbírek v novodobé historii sběratelství v České republice. „Byli jsme kontaktování bratrem sběratele, který zemřel v roce 2008, Jindřichem Tutschem. Práce na této akvizici probíhala od listopadu loňského roku do minulého týdne, kdy jsme podepsali smlouvu a díla jsme přivezli do Hradce Králové,“ řekl ředitel galerie František Zachoval.

Bratr zesnulého sběratele Jindřich se nechal slyšet, že se původně nechtěl se sbírkou rozloučit, protože v provizorním depozitáři na svého bratra často vzpomínal. „Nakonec převládla motivace prodat ji sbírkotvorné instituci, která s konvolutem bude schopna pracovat a v budoucnu ho i prezentovat,“ vysvětlil své pohnutky ke změně svého pohledu Jindřich Tutsch. Na celkové částce nové akvizice se galerie podílela čtyřmi miliony korun, zbývajících osm milionů poskytl Královéhradecký kraj.  

„Akvizice tohoto rozsahu nebyla v Královéhradeckém kraji dosud učiněna. Zakoupení této sbírky přišlo v období nejasné ekonomické situace, takže nebylo jednoduché tento nákup u zastupitelstva kraje prosadit. Jsem ráda, že jsme se pro tuto cestu nakonec rozhodli, protože jde o velmi významnou akvizici a Galerii moderního umění určitě posune kupředu. Byla to zcela jistě vizionářská věc,“ uvedla náměstkyně hejtmana Martina Berdychová.

Jak se vyjádřil ředitel Zachoval, sběratel Tutsch v letech 1986 až 2008 provozoval Galerii Na Bidýlku v Brně, což je nejstarší galerie v republice. V jejích útrobách v podkrovním bytě ve Václavské ulici uspořádal 169 akcí a tento prostor se stal významným místem setkávání a prezentace české neoficiální scény. „V době totality byla její činnost ilegální, po roce 1989 nahrazovala dosud nerozvinutý výstavní provoz a Tutsch měl úzký kontakt s nejmladší neoficiální uměleckou scénou,“ prozradil ředitel.

Unikátní akvizice galerie zahrnuje díla proslulých českých umělců, jako jsou například malíři Jiří David, Stanislav Diviš, sochař Michal Gabriel, dále Eva Koťátková, Ján Mančuška, Antonín Střížek a mnozí další umělci. Perličkou sbírky je nepochybně obraz Maxe Švabinského z roku 1913. „Sbírka nerezignovala, není generační a vlastně se stále vyvíjela, což je velmi důležité. Jednatřicet nových autorů z celkového počtu významně obohatí naši sbírku,“ sdělil ředitel, jenž poznamenal, že hodnota sbírky jako celku je nevyčíslitelná a jde o dokument doby.  

Své práce ze sbírky vystavuje rovněž světově proslulý performer Jiří Kovanda, který byl na dnešním představení akvizice osobně přítomen. „Se sběratelem Karlem Tutschem jsme se znali dlouhá léta a můžu říci, že jsme byli kamarádi. Karel měl vytříbený cit pro dobré umění i pro dobré víno a mnohé jsem se od něj v tomto ohledu přiučil. Kromě společných výletů do vinařských oblastí mně pomohl otevřít cestu na naši uměleckou scénu. Jeho Galerie Na Bidýlku hrála svého času jednu z nejvýznamnější rolí,“ prozradil Salonkám Jiří Kovanda, který tam měl 13 samostatných výstav a ve sbírce je zastoupen 72 díly.

Klíčová díla, jako jakási ochutnávka, jsou nyní až do 23. května k vidění ve čtvrtém patře galerie. Potom se přesunou do depozitářů a některá z nich budou restaurována. „Našim záměrem je připravit velkou výstavu v roce 2023, kde budou prezentována všechna díla ze sbírky. K této výstavě vyjde i monografie, která představí sbírku i jednotlivé autory,“ dodal ředitel galerie František Zachoval.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz