Neděle

3. července 2022

Nyní

15°

Zítra

17°

Svátek má

Galerie moderního umění otevře dvě výstavy, doplní je tvoření a performance

15. 12. 2021

Galerie moderního umění otevře dvě výstavy, doplní je tvoření a performance 8 snímků
Bohatý kulturní program připravila na pátek Galerie moderního umění v Hradci Králové. Kromě toho, že budou v 10 hodin otevřeny dvě výtvarné výstavy Alice Nikitinové a Marka Thera, návštěvníci se mohou také těšit na výtvarné tvoření ve foyer, které se uskuteční od 13 do 17 hodin, a v 16 hodin je čeká performance nazvaná Ferst Dadler není sám.

Výstava malířky Nikitinové v Bílé kostce, kterou autorka nazvala Společný základ, je sestavená ze dvou volně propojených obrazových cyklů. „V sérii Výtvarná výuka divák spolu s autorkou nahlíží do procesu výuky kresby a malby na současných školách. Nikitinová ji staví do centra pozornosti jako hlavní námět svých obrazů. Nesnaží se však vyvolat ducha akademismu nebo mistrovství. Všímá si rituálních, tělesných a kolektivních rozměrů výuky,“ přiblížil kurátor výstavy Vít Havránek.

Umělkyně navíc stejným způsobem přistoupila i k výběru děl ze sbírky galerie od Ludvíka Kuby, Jaroslava Paura či Petra Dillingera, s nimiž podle kurátora vede dialog, a která zachycují vznik kresby podle skutečnosti. Druhý autor Mark Ther v instalaci své výstavy Svítí/Lejchte v Černé kostce zakomponoval také dvě videa ze sbírky galerie - Kim, 2002 a Pick a Wedgie, 2004.

„Autor v díle reflektuje problematiku Sudet a její kulturní sedimentace v české společnosti. V broumovské sudetské němčině se „svítí“ řekne „lejchte“. Počeštěný pravopis „lejchte“, v němčině „leuchtet“, odkazuje k něčemu z hlediska gramatiky nesprávnému a svědčí o vzniku specifické – sudetské – kulturní identity,“ vysvětlil kurátor této výstavy Michal Novotný. Obě expozice mohou návštěvníci galerie vidět až do 13. března příštího roku.

Vánoční foyer se oddá bezbřehé fantazii, experimentům a tvořivému klidu v předvánočním shonu. Pokud nevíte, čím ozdobit zimní kabáty, šály nebo čepice, přijďte v 16 hodin do foyer, kde se to dozvíte. Sloužit k tomu mohou například kousky dřívek, sušené květiny nebo útržky z novin. „To vše a mnohem více může posloužit jako vhodný materiál pro jedinečné kousky do zimních šatníků,“ zvou do náruče tvořivosti zástupci galerie s tím, že materiál bude k dispozici přímo na místě.

Zpestřením kulturního pátečního dne bude nepochybně performance Ferst Dadler není sám, na níž se podílejí Roman Zotov-Mikshin, Elia Moretti, Inga Zotova-Mikshina tentokrát ve spolupráci s rodákem Hradce Králové Michalem Kindernayem. Performance slibuje kolektivní zážitek přítomných účastníků. Připraven bude text – objekt, jehož čtením se příchozí stanou účastníky performance.

„Najdete tu i další objekty: pohyb, zvuk, tvar, poslech, hustotu, extravertní želvy... Ferst Dadler není sám je intimní a zároveň kolektivní, je spontánním dobrodružstvím kreativity,“ nastínili organizátoři. Nové výstavy lze navštívit kdykoliv během otevírací doby od 10 do 19 hodin. U této příležitosti se bude vždy po celý den konat doprovodný program.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: GMU HK, sjch.cz, Facebook Mark Ther