Pondělí

15. července 2024

Nyní

24°

Zítra

22°

Svátek má

Klicperovo divadlo uvede v premiéře dramatizaci Škvoreckého Zbabělců

8. 12. 2021

page.Name
Zbabělci. Pravděpodobně nejznámější román spisovatele Josefa Škvoreckého. Tohoto díla se nyní chopilo Klicperovo divadlo a v režii Pavla Kheka ho zdramatizovalo do divadelní podoby. Premiéru budou moci milovníci Thálie vidět už tuto sobotu v 19 hodin. Ještě než se tak stane mohou zájemci už zítra v 18 hodin otevřít Facebook Klicperova divadla, kde je čeká on-line beseda s tvůrci, kteří inscenaci představí.

„Zbabělce ve streamu představí režisér Pavel Khek, dramaturgyně Lenka Smrčková, hudebníci Vladimír Šrámek a Tomáš Votava a herci William Valerián spolu s Michalou Gatialovou. Těšit se lze i na několik ukázek z generálních zkoušek,“ zvou k on-line přenosu hradečtí divadelníci. Aby tvůrci nasáli atmosféru kultovního románu, vydali se do jeho epicentra, kterým je Škvoreckého rodiště – město Náchod.

Tam se také odehrála i první čtená zkouška, a to v restauraci Port Arthur. Tam se totiž část děje odehrává. Podle dramaturgyně Lenky Smrčkové místo dodalo přípravám větší autentičnost. Je třeba poznamenat, že interiér restaurace má stále jakousi retro podobu a od roku 1945, kdy se děj Zbabělců odehrává, se skoro nezměnil.

„S Pavlem Khekem za sebou máme několik autorských projektů a vždy se snažíme ctít autora a zároveň jednotlivé figury uplést na tělo našim hercům. Román Josefa Škvoreckého je nesmírně obsáhlý, a tak jsme stáli před rozhodnutím, jaké tematické linky nechat a jaké škrtnout. Pokusili jsme se vytvořit svébytný svět, který snad diváky pobaví i dojme," prozradila dramaturgyně. 

Román Zbabělci napsal Škvorecký v roce 1948 a na své první vydání si musel počkat deset let. Jde o literární ztvárnění událostí během posledních dnů nacistické okupace na východočeském maloměstě, autorův výklad neodpovídal tehdejší ideologické linii. Počátkem roku 1959 Zbabělce zastihla řízená odsuzující kampaň, která měla pro Škvoreckého vážnou existenční dohru. Recenzenti nacházeli v díle urážku Rusů, Rudé armády a mnoha neznámých hrdinů Květnového povstání.

„Také pohled hlavního hrdiny Dannyho Smiřického na komunisty byl pro ně nepřijatelný. Přesto se počátkem 60. let začalo hovořit o možnosti druhého vydání Zbabělců. Aby k němu opravdu došlo, musel Škvorecký román upravit. Druhé vydání se objevilo v roce 1964,“ řekl mluvčí divadla Martin Sedláček. Hlavní role mladého zasněného saxonisty se ujal William Valerián, jeho platonickou lásku Irenu hraje Michala Gatialová. V dalších rolích se divákům představí téměř kompletní herecký soubor Klicperova divadla.

„V inscenaci je i živá kapela s jedenácti členy, diváci se tak mohou těšit na jedinečný zážitek plný jazzu a swingu. Hudební nastudování má na starosti Tomáš Votava, Vladimír Šrámek a William Valerián,“ dodal Sedláček. Scénu připravil Michal Syrový, kostýmy navrhla Agnieszka Pátá-Oldak a pod pohybovou spoluprací je podepsán Martin Šimek. Představení bude v sobotu v 18.15 hodin předcházet vernisáž výstavy obrazů Proměny - Metamorphosis exilového malíře Rudolfa Plačka, kterého objevil v Torontu právě Škvorecký a použil tři z jeho obrazů na obálky knih vydaných nakladatelstvím Sixty Eight Publishers.

(hyš-čtk)
hynek@salonkyhk.cz
Foto: archiv Klicperova divadla