Neděle

3. prosince 2023

Nyní

-4°

Zítra

-6°

Svátek má

Odložená osobnost, online výstava Ester Geislerové, přináší výpověď umělkyň

2. 2. 2021

Odložená osobnost, online výstava Ester Geislerové, přináší výpověď umělkyň 0 snímků
Galerie za Galerií, která náleží Centru uměleckých aktivit Impuls Hradec Králové, zahájí dnes v 16 hodin nový rok online vernisáží výstavy Odložená osobnost, jejíž autorkou je Ester Geislerová, absolventka Akademie výtvarného umění oboru Nová média II. Tato umělkyně se primárně věnuje video instalacím a zkoumá vztah obrazu a zvuku. V tomto duchu se bude ubírat i dnešní videoart.

Autorka představuje výpověď tří žen – umělkyň: Pipilotti Rist, Tracey Emin a Anny Daučíkové. „Pečlivě zeditovala úryvky jejich rozhovorů, oddělila video od zvuku, což je technika, kterou zkoumá vztah obrazu a zvuku. Nahrazuje video tím, že propůjčuje svoje tělo známým umělkyním, které jsou nejen jejím vzorem. Zároveň si bere a přivlastňuje jejich hlas, jazyk a slova. Tato forma synchronizace rtů v nás evokuje či manifestuje pocit společného ženského hlasu,“ přiblížila koordinátorkou výstavního prostoru galerie a produkční audiovizuální tvorby Sonja Večtomov. 

Geislerová se ve svém tvůrčím konání pustila na pole zkoumání existencionální banality „ženských“ životů. Pracuje se stereotypy, které osobně zažívá ve vlastním životě či si jich prostřednictvím vlastní zkušenosti všímá u jiných žen. Snaží se smysluplně zapojit do svého díla přemýšlení o vlastním životě, svoji různorodou profesní zkušenost, humor, filmové zpracování a zkušenosti s herectvím.

Kromě aktuální online výstavy Geislerové domluvila koordinátorka Večtomov spolupráci s Tamarou Moyzes, dokumentaristkou, kurátorkou a zakladatelkou pražské galerie Artivist Lab, odkud bude několik výstav po premiérách v Praze přesunuto do hradecké Galerie za Galerií. „V průběhu letošního roku plánujeme pět výstav,“ uvedla.

K výstavám je připraven i edukační program ve formě workshopů a prezentací, a to jak prezenčně podle aktuálních protiepidemiologických opatření, tak i online. „V průběhu roku se díky této nové spolupráci otevře v hradeckém kulturním prostoru úplně nová platforma pro diskuze a komunikaci převážně přes formy umění v rámci nových medií s různými společenskými tématy. Hlavní myšlenkou je propojovat mezioborově aktivní lidi, kteří reagují na společenská témata,“ vysvětlila Večtomov.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: CUA Impuls