Pondělí

27. května 2024

Nyní

21°

Zítra

17°

Svátek má

Dvě hradecké divadelní scény se těší na návrat k běžným aktivitám

20. 9. 2021

Dvě hradecké divadelní scény se těší na návrat k běžným aktivitám 0 snímků
Dvě nejvýznamnější divadelní scény v Hradci Králové – Klicperovo divadlo a divadlo Drak – se intenzivně připravují na novou sezónu. „Letošní divadelní prázdniny nám skončily 9. srpna, kdy náš umělecký šéf Pavel Khek začal zkoušet ve Studiu Beseda inscenaci Prolomit vlny. Ještě během prázdnin jsme zkoušeli Maryšu v režii Michala Háby. Do toho pilně oprašujeme všechny inscenace a těšíme se, že brzy začneme opět hrát před diváky,“ prozradila v srpnu Eva Mikulková, ředitelka Klicperova divadla.

Loni se museli divadelníci na čas přesunout do on-line prostoru, setkávání s diváky a vytváření společného divadelního zážitku jim ale velmi chybělo. „Pravé divadelní kouzlo totiž vzniká pouze partnerstvím mezi herci na jevišti a diváky v hledišti. Věřím, že budeme mít možnost společně naše divadelní partnerství po celý následující rok rozvíjet,“ řekla ředitelka. Fanoušci „Klicperáku“ se mohou v nové sezóně těšit na šest premiér.

Pojítkem všech nových titulů je otázka: Za jakou cenu lze koupit svobodu? Sezóna 2021/22 nabídne dvě české premiéry Doma, jsem zlato a Na koho to slovo padne, dvě originální interpretace klasiky Maryša a Orestés, jednu adaptaci slavného románu Josefa Škvoreckého Zbabělci s živou kapelou a celým souborem Klicperova divadla a jeden přepis filmového scénáře provokatéra Larse vov Triera Prolomit vlny.

Nová sezóna nabídne i několik novinek. „V diváckém zázemí budou sociální zařízení, která v tuto chvíli procházejí velkou a náročnou rekonstrukcí. Pro diváky připravujeme mnoho zajímavých akcí včetně Noci divadel, oslav 17. listopadu a dvou velkých divadelních festivalů. Věříme, že letošní sezónu už nám protiepidemická opatření nepřeruší a těšíme se na setkávání v našem hledišti,“ uvedla Mkulková s tím, že se podařilo udržet umělecký soubor v plné síle. „K žádným změnám v souboru nedošlo a diváci se mohou těšit na všechny své oblíbené tváře,“ dodala.

Divadlo Drak, jak sdělil jeho ředitel Tomáš Jarkovský, mělo trochu nabitější léto než obvykle. Soubor totiž hrál na rozmanitých festivalech, například v Polsku, v Praze na Letní Letné s inscenací Do HAJAN, na Jiráskově Hronově či na festivalu Amplion v Kladně. „Už 23. srpna jsme začali zkoušet novou inscenaci Slož si, která bude mít premiéru na začátku listopadu a je věnována dětem,“ nastínil ředitel.

Kromě toho Drak připravuje novou výstavu nazvanou Továrna na utopie. „Je to pokračování našeho letošního čapkovského projektu, jehož součástí byla červnová premiéra inscenace R.U.R. 2.0 a k ní bude v Labyrintu Divadla Drak 5. října otevřená nová výstava,“ vypočítal Jarkovský. „Draci plánují v nové sezóně dvě premiéry. V únoru příštího roku to bude inscenace Expedice, můj milostný příběh v režii hostujícího režiséra Filipa Homoly.

Poslední premiérou sezóny bude Antigona pod režijní taktovkou Jakuba Vašíčka. Určena bude středoškolákům a dospívající mládeži, jde o pokračování cyklu tvorby pro mladé diváky. Inscenace by měla vzniknout v koprodukci s Městskými divadly pražskými s tím, že pravidelné reprízování tohoto „kusu“ bude v Divadle Komedie v Praze. V letních měsících Divadlo Drak iniciobalo Hradeckou kulturní pátračku. Jde o pátrací hru Za Příběhem draku, která je součástí stálé výstavy v galerii Labyrint. Divadlo v této souvislosti ke spolupráci přizvalo hradecké kulturní instituce a hra je spojená s putováním právě po těchto institucích.

„Připravujeme se a těšíme se na návrat k běžným aktivitám, kterých je hodně. Těšíme se, že se konečně uskuteční mezinárodní setkání studentů Gaudamus Theatrum na podzim a na jaře příštího roku. Už zase začínáme s přípravami divadelního festivalu Regiony a lektorských programů v Labyrintu Divadla Drak,“ prozradil Jarkovský. Ani Divadlo Drak neplánuje v příští sezóně změny v souboru. Loni však přišly dvě nové tváře – Edita Valášková a Šimon Dohnálek.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Michal Fanta, Milan Hajn, J. N. Jelínek