Pátek

9. června 2023

Nyní

20°

Zítra

20°

Svátek má

Konkrétní podzim se blíží, zahájí ho ohňová performance na Malém náměstí

4. 9. 2021

Konkrétní podzim se blíží, zahájí ho ohňová performance na Malém náměstí 0 snímků
Nejen v interiérech, ale také ve veřejném prostoru v Hradci Králové se bude letos odehrávat patnáctý ročník výstavního projektu Konkrétní podzim, který pořádá zdejší KK3 Klub konkretistů. Tématem letošního ročníku, jež bude zahájen ve středu 8. září, je Symbol, znak, litera.

Po dopoledních studentských workshopech v kostele Sboru kněze Ambrože, který povede výtvarník Svatopluk Klimeš, tentýž autor v 17 hodin Konkrétní podzim slavnostně zahájí ohňovou performancí na Malém náměstí před domem č.p. 127. V tomto místě bude na domě také umístěn rozměrný banner s vizuální poezií Václava Havla.

„Několik jeho vizuálních básní jsme získali. Vizuální báseň nemusí dávat nějaký smysl, jde spíše o tvar či přesmyčku písmen,“ přiblížila organizátorka této kulturní události a koordinátorka Klubu konkretistů Jana Vincencová. Z Malého náměstí se účastníci přesunou Dlouhou ulicí do Galerie Na hradě, kde v 18 hodin zahájí kurátorka Martina Vítková první část Konkrétního podzimu. Potom bude tradičně využit vláček a ten odveze přítomné do Sboru kněze Ambrože. Tam výstavní projekt pokračuje v interiérech i exteriérech kostela od Josefa Gočára.

Letošního projektu se zúčastní celkem třiadvacet autorů, mezi nimiž kromě zmíněného Havla nebudou chybět takové osobnosti, jako jsou Dalibor Chatrný, Aleš Hnízdil, Svatopluk Klimeš, Jiří Valoch, Štěpán Málek či Eduard Ovčáček.

Výběr letošních autorů je jasný. „Vždy s námi vystavují členové Klubu konkretistů a řada hostů. Hlavní kurátorka, kterou je Martina Vítková, razí myšlenku rozvolňování, abychom se přiliš nezakonzervovali, aby se k nám přirozeně dostali lidé, jež nejsou v klubu, ale svou tvorbou jsou nám svým nezobrazivým uměním bez příběhu blízcí,“ vysvětlila koordinátorka pořádajícího klubu.

A jak podle ní budou diváci vnímat nezobrazivé umění? „Pro zástupce starší generace, pokud nejsou zvyklí vizuální umění vnímat jako součást běžného života, chodit do galerií a k věcem ve veřejném prostoru jsou kritičtí, to samozřejmě může být trochu složitější. Pokud jsou ale zvídaví a chtějí si v této oblasti rozšířit obzory, ať na Konkrétní podzim určitě dorazí,“ zve Jana Vincencová s tím, že nezbytnou součástí letošního ročníku bude tradičně katalog.

KDE A KDO

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: archiv Klubu konkretistů