Středa

10. srpna 2022

Nyní

15°

Zítra

14°

Svátek má

Už brzy vypukne Jazz Goes to Town, vrcholem bude koncert ve filharmonii

9. 9. 2021

Už brzy vypukne Jazz Goes to Town, vrcholem bude koncert ve filharmonii 12 snímků
Tři světově proslulí improvizátoři, velký orchestr, dvě premiéry napsané přímo pro festival a jeden z nejslavnějších evropských skladatelů soudobé hudby. To je stručný scénář letošního už 27. ročníku festivalu Jazz Goes to Town / Jazz jde městem, který se na různých místech Hradce Králové uskuteční od 12. do 16. října.

Podle pořadatelů této tradiční kulturní události bude hlavním lákadlem festivalu sobotní koncert v sále Filharmonie Hradec Králové. „Pro letošní ročník festivalu Jazz Goes to Town jsme připravili velkolepý koncert, který posluchačům předvede současný trend jazzu – propojování komponované vážné hudby i nespoutané improvizace. Vystoupí při něm sólisté Sofia Jernberg, Frank Gratkowski a Susana Santos Silva ve spojení s orchestrem Filharmonie Hradec Králové pod vedením dirigenta Marka Ivanoviće,” představuje letošní vyvrcholení festivalu jeho dramaturg Michal Wróblewski.

Sofia Jernberg, švédská experimentální zpěvačka, improvizátorka a skladatelka, je známá tím, že zcela jedinečným způsobem rozšiřuje možnosti lidského hlasu. Něco podobného se dá říct i o saxofonovém a klarinetovém virtuosovi Franku Gratkowském, který je výjimečným hudebníkem se záběrem od experimentální hudby až po jazz a rock. Trojici sólistů doplňuje Susana Santos Silva, osobitá hudebnice s nezaměnitelným zvukem a jedna z největších hvězd současné evropské scény jazzu a improvizované hudby.

Součástí festivalu bude také česká premiéra kapel Abacaxi a Oli Steidle and the Killing Popes. „Plánovaný koncert německo-britské kapely Oli Steidle and the Killing Popes jsme museli v rámci loňského ročníku festivalu s ohledem na pandemickou situaci zrušit, o to větší očekávání jejich vystoupení v hradeckém kině Bio Central letos vzbuzuje,” vysvětluje Wróblewski. Frontman Oliver Steidle je vítězem nové německé jazzové ceny z let 2008 a 2010 a je známý spoluprací s Der Rote Bereich, Peterem Brötzmannem nebo Philm.

V rámci dvojkoncertu se představí také kapela Abacaxi – nový projekt francouzského kytaristy Juliena Despreze, jedné z největších postav současné evropské scény experimentálního jazzu a improvizované hudby. Na své si při druhém večeru v Bio Central přijdou rovněž příznivci punku a rocku, protože je čeká vystoupení energické kodaňské skupiny Pimpono Ensemble.

V Hradci Králové představí své nové album Survival Kit. Hudba skupiny kombinuje punkovou a rockovou energii se zvukem jazzového orchestru. V druhé polovině večera se představí druhý ročník projektu Shape of Jazz to Come, sdružující talentované mladé umělkyně a umělce. Během festivalového týdne se stanou rezidenty Jazz Goes to Town a připraví autorský program, který posluchačům představí v rámci pátečního koncertu.

Ve Studiu Beseda Klicperova divadla vystoupí Pražský improvizační orchestr vedený  americkým basistou George Cremaschim a Petrem Vrbou. Speciálně pro letošní ročník festivalu orchestr připravil repertoár hudebního vizionáře Charlese Minguse. Ansámbl doplní také německý trumpetista Axel Dörner, multižánrový hudebník a jeden z nejvyhledávanějších evropských improvizátorů. Besedu navštíví i Brian Charette, světoznámý hráč na Hammondovy varhany. Společně s fenomenálním bubeníkem Dano Šoltisem a saxofonistou Ondřejem Štveráčkem předvede energickou smršť hudby se záběrem od blues přes funk a fusion až k modernímu jazzu.

Na návštěvníky festivalu čeká rovněž několik netradičních zážitků mimo běžné koncertní prostory. Zahajovací koncert kapel PAN a Tryptych bude v atriu Cejpova paláce – opuštěném objektu v centru Hradce Králové, který v současné době není veřejnosti přístupný. „O další koncert pod širým nebem se postará česko-slovenský úderný oktet Heart of Dixie, který vystoupí na náměstí 28. října v centru Hradce. Neméně zajímavým ozvláštněním festivalu bude intimní koncert v husitském Sboru kněze Ambrože, kde Martin Küchen a sólistka koncertu ve FHK Susana Santos Silva předvedou improvizované vystoupení na nejvyšší úrovni,” dodala ředitelka festivalu Barbora Hodonická.

(hyš-kp-db)
hynek@salonkyhk.cz
Foto: archiv Jazz Goes to Town