Čtvrtek

28. září 2023

Nyní

16°

Zítra

13°

Svátek má

Ve Filharmonii zazní Havlovy Antikódy, chybět nebudou koncert a výstavy

21. 9. 2021

page.Name
V kavárně Filharmonie Hradec Králové se zítra od 18 hodin uskuteční komorní čtení z textů dramatika a bývalého prezidenta Václava Havla. Tohoto úkolu se zhostí člen souboru Klicperova divadla Josef Čepelka. Událost je součástí mezinárodního projektu Total Peace, jehož cílem je představit významné osobnosti, které se podílely na budování demokracie a svobody. A právě hradecká Filharmonie v něm zastupuje Českou republiku.

„Za Českou republiku byla volba jasná. Jako osobnost, kterou bude náš projekt prezentovat, byl jednoznačně vybrán první československý prezident po listopadu 1989, spisovatel a dramatik Václav Havel. V rámci projektu se uskuteční nejen čtení z jeho díla, ale také výstava fotografií i jeho básní ze sbírky Antikódy,“ zve na akci ředitel Filharmonie Václav Derner. Návštěvníci zítřejšího čtení uslyší tři texty, které pro tuto příležitost vybrala Knihovna Václava Havla.

Poté v kavárně začne koncert nazvaný Labutí písně, při němž zazní orchestrální skladby P. I. Čajkovského, E. Elgara a A. Pärta v doprovodu violoncellisty Jiřího Bárty. Filharmonie v rámci zmíněného projektu připravuje na Eliščině nábřeží venkovní výstavu fotografií Střípky revoluce připomínající události Listopadu 1989. Ta potrvá od 15. října do 17. listopadu.

V druhé expozici, přímo v prostorách Filharmonie, bude k vidění od 15. do 20. října grafická poezie Antikódy sestavená z nejpůsobivějších Havlových vizuálních básní. „Má sbírka se jmenuje provokativně Antikódy ne proto, že nevěřím ve smysl kódovacích aparatur v nejširším slova smyslu, ale naopak právě proto, že si bez jejich rozvoje nedovedu představit život kulturního člověka,“ prozradil ke své sbírce sám autor.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: archiv Filharmonie Hradec Králové