Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

24°

Zítra

27°

Svátek má

Páteční večer v muzeu či galerii? V Hradci se dnes koná muzejní noc

3. 6. 2022

page.Name
K 15. ročníku Festivalu muzejních nocí se dnes v Hradci Králové a okolí se připojí sedm muzeí a galerií. Všechny instituce zapojené do Královéhradecké muzejní noci budou otevřené dnes od 18 do 24 hodin. ČTK to řekla mluvčí Muzea východních Čech v Hradci Králové Lucie Peterková. Muzeum akci ve městě a okolí koordinuje. Festival muzejních nocí 2022 se koná v celé zemi, začal 20. května a potrvá do 11. června.

Do letošní Královéhradecké muzejní noci se zapojily Muzeum východních Čech v Hradci Králové, hradecká Galerie moderního umění, Labyrint Divadla Drak, Informační centrum obnovitelné zdroje a malá vodní elektrárna Hučák, soukromé Muzeum parních strojů v ulici Na Hrázce, soukromé Museum bednářství Jaroslava Tománka v Praskačce a Muzeum války 1866 na Chlumu, které spadá pod Muzeum východních Čech. Každá z institucí chystá vlastní program a pro návštěvníky bude tradičně přístupná zdarma.

Například Muzeum východních Čech připravilo program představující novou expozici Cesty města. Expozice, otevřená od přelomu roku, seznamuje příchozí s dějinami Hradce Králové. Během muzejní noci bude venkovní workshop na téma historie města nebo komentované prohlídky sálů s kurátory.

Muzejní noc v Muzeu války 1866 na Chlumu nabídne návštěvníkům kromě osvětleného památníku Baterie mrtvých také odborný výklad k polním fortifikacím v prusko-rakouské válce. Rozhledna v areálu bojiště bude otevřena do 21:00, uvedli zástupci muzea.

V Královéhradeckém kraji se k celostátní akce připojily i instituce v dalších městech.

ČTK