Sobota

24. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Hradecká galerie získala prestižní ocenění Gloria musaealis za rok 2021

20. 5. 2022

Hradecká galerie získala prestižní ocenění Gloria musaealis za rok 2021 5 snímků
Odborná porota Národní soutěže muzeí Gloria musaealis ocenila Galerii moderního umění v Hradci Králové. Akvizice Sbírky Karla Tutsche získala cenu v kategorii Muzejní počin roku 2021. Unikátní sbírka uměleckých děl Karla Tutsche čítá 800 položek a v oblasti výtvarného umění je kolekce jednou z nejvýznamnějších sbírek v novodobé historii sběratelství v České republice.

„V prestižní soutěži muzeí reprezentovaly náš kraj Muzeum východních Čech a Galerie moderního umění v Hradci Králové. Letos se přihlásily do všech kategorií a mohu říci, že v celostátním porovnání směle konkurovaly i těm největším institucím. Ocenění nákupu Sbírky Karla Tutsche potvrzuje, že naše podpora této akvizice byla správná. Těším se, až ji galerie v příštím roce znovu zpřístupní veřejnosti,“ uvedla náměstkyně pro kulturu Martina Berdychová (Východočeši).

Do 20. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis, který společně vyhlásily Ministerstvo kultury, Asociace muzeí a galerií České republiky a Český výbor ICOM přihlásilo 52 muzejních institucí celkem 79 projektů. Do finále bylo nominováno 15 institucí a hradecká galerie získala v kategorii Muzejní počin třetí místo.

„V novodobé porevoluční historii se jedná o naprosto zásadní přírůstek v galerijní síti, a to díky prozíravosti zřizovatele, kterého jsme o významu sbírky nemuseli vůbec přesvědčovat,“ hodnotí nákup uměleckých děl ředitel hradecké galerie František Zachoval a dále poznamenává: „Kolekce čítá více než 800 děl a je výlučným dokumentem sběratelství od 80. let minulého století a obsahuje zásadní díla české postmoderny a silnou konceptuální linku.“

Soutěž Gloria musaealis má za cíl upozornit širokou veřejnost na špičkové výkony v oboru muzejnictví při tvorbě výstav a nových stálých expozic, prezentování sbírek v odborných publikacích či při záchraně a zpřístupňování objektů nebo lokalit našeho kulturního a přírodního dědictví. ¨

Slavnostní vyhlášení výsledků letošního ročníku se uskutečnilo ve Smetanově síni Obecního domu v Praze za účasti ministra kultury.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Královéhradecký kraj, GMU