Sobota

1. října 2022

Nyní

11°

Zítra

11°

Svátek má

Na hradecké Náplavce vypukne tradiční a pestrá událost Nábřeží umělců

30. 5. 2022

page.Name
Můj svět, moje místo. To je téma letošní události Nábřeží umělců, která bude zahájena ve středu v 9.30 hodin na Tylově nábřeží v Hradci Králové. Hned na úvod se přítomní studenti uměleckých škol zapojí do worskhopů a programu pro děti i veřejnost. Podle organizátorky akce Jany Vincencové ze zdejšího Klubu konkretistů KK3 je letošní téma skutečně velmi široké.

Každý z účastníků může svým způsobem vyjádřit, co je pro něj jeho svět, místo či intimní zóna. Lze si psát deník s výstřižky a kresbami, lepit fotky a psát k nim příběhy, nakreslit svůj příběh nebo příběh, který tvůrce zaujal a vytvořit z něj komiks, vyrobit krabičku, kufr, do nějž uloží korálky, fotky, psaníčka, kameny, vzpomínky. Je také možné vytvořit knížku s malbou, kresbou, grafikou a textem či nejdůležitějšími momenty, které zažil, vytvořit instalaci ze závěsů, paravánů a nechat lidi psát vzkazy, dokreslovat příběh,“ vypočítala nesčetné možnosti Vincencová.

Součástí Nábřeží umělců bude doprovodný program. V 10 hodin se na Náplavce odehraje pohádka František z kompostu, ve 14 hodin vypukne koncert Violoncello v podání Církevní základní umělecké školy, kterou ve 14.45 vystřídá soubor Clarinet People ze Základní umělecké školy Střezina. Poté v 16 hodin zahraje kapela Pískomil se vrací.

Úderem 17. hodiny bude zahájena vernisáží výstava 16. sympozia studentů uměleckých škol s tím, že jednotlivé artefakty budou instalovány už dnes a zítra. Půl hodiny po zahájení této výstavy bude na programu jazzový koncert v podání hradecké formace Little Company. V 18.30 představí Divadlo lůza „kus“ Zadlužená princezna, o hodinu později vystoupí seskupení Zóna se speciálním hostem DJ Yukimurou a akce vyvrcholí samuraiskou zenovou ohnivou show v podání Uměleckého tandemu Kerle & Artner.

„Program Nábřeží umělců je vždy velmi pestrý, od zmíněných dílen a dílen, market u , divadl a , kapela, po taneční produkci a zajímavé občerstvení. Plánujeme také doprovodný program k současné výstavě v kostele sv. Ambrože. Věřím, že si cestu najdou na Náplavku, pasivně i aktivně se zúčastní, nechají se vtáhnout do děje na téma Můj svět, moje místo a užijí si společně tradiční kulturní den,“ zve ve středu na Náplavku organizátorky Vincencové.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: archiv Nábřeží umělců