Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

24°

Zítra

26°

Svátek má

Divadlo Drak míří do Jeruzaléma. V sobotu tam uvede Šípkovou Růženku

30. 11. 2022

page.Name
Hradecké Divadlo Drak míří s maňáskovou inscenací Šípková Růženka na půdu elitního izraelského divadla Train Theatre. Hru, která v minulosti získala významná zahraniční ocenění, zahrají hradečtí divadelníci v Jeruzalémě ve dvou reprízách v sobotu 3. prosince. Představení se uskuteční díky spolupráci s Českým centrem Tel Aviv, Českým domem Jeruzalém, Ministerstvem kultury ČR, Královéhradeckým krajem, městem Hradec Králové a společností Smartwings.

Oceňovanou maňáskovou grotesku Tomáše Jarkovského a Jakuba Vašíčka Šípková Růženka uvede hradecké Divadlo Drak v jeruzalémském Train Theatre už tuto sobotu. Představení v této míře a rozsahu bylo možné realizovat díky Českému centru Tel Aviv a jeho řediteli, který tuto událost inicioval již na přelomu let 2020 a 2021, ale kvůli pandemii výjezd divadla nebylo možno uskutečnit. Děje se tedy až v letošním roce, kdy Česká republika předsedá Radě EU, přičemž právě tato divadelní událost je právem řazena mezi nejvýznamnější akce, které centrum v rámci předsednictví organizuje.

„Vystoupení Divadla Drak v Jeruzalémě je skvělou příležitostí představit izraelskému publiku to nejlepší z české loutkářské tradice, která patří ke světové špičce. A symbolicky bude tato inscenace patřit k nejvýznamnějším akcím, kterými v Izraeli zakončíme české předsednictví EU. Jsem rád, že tak pokračuje skvělá spolupráce Českých center s kraji ČR, v tomto konkrétním případě s Královehradeckým krajem, se kterým jsme např. uspořádali výstavu o rodném kraji Františka Kupky a nejnověji připravili i výstavu fotografií o židovských památkách Východních Čech Za to patří velký dík celému vedení kraje v čele s hejtmanem Martinem Červíčkem,“ uvedl k celému projektu a vystoupení Divadla Drak Robert Mikoláš, ředitel Českého centra Tel Aviv.

Obě reprízy inscenace Šípková Růženka proběhnou na půdě jeruzalémského loutkového divadla pro děti The Train Theatre, které je v izraelském kontextu výjimečnou institucí a lídrem v oboru divadla pro děti. The Train Theatre je také pravidelným pořadatelem Mezinárodního loutkového festivalu, který každoročně přináší divákům to nejlepší z izraelského a zahraničního loutkového divadla a obohacuje dialog mezi izraelskými a zahraničními umělci s cílem podpořit a rozvíjet loutkářské umění v Izraeli i v zahraničí.

Šípková Růženka Divadla Drak si od své premiéry v září 2020 získala nejenom srdce dětského publika, ale i přízeň odborné veřejnosti jak u nás, tak v zahraničí. Divadlo Drak se v Izraeli představí jako divadelní scéna, která je nositelem českých a zejména pak východočeských loutkářských tradic, které ve své autorské tvorbě dále rozvíjí, přičemž vychází z principu originální autorské tvorby pro děti a dospělé založené na neotřelé imaginaci a nápaditosti.

„Loutkářství má ve východních Čechách dlouholetou tradici a právem je od roku 2016 zapsáno do Reprezentativního seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO. Jsem potěšena, že maňásková inscenace Šípková Růženka se díky výjezdu Divadla Drak do Izraele rozšíří daleko za naše hranice a Královéhradecký kraj je hrdým podporovatelem šíření této východočeské tradice. Loutky nás dospělé propojují s dětstvím a otevírají svět fantazie, který je nezbytný pro děti i dospělé,“ řekla náměstkyně hejtmana pro kulturu a cestovní ruch Martina Berdychová (Východočeši).

Autorská inscenace Jakuba Vašíčka a Tomáše Jarkovského Šípková Růženka vychází z jedné z nejstarších lidových pohádek, která přešla z ústního podání do literatury. Známý lyrický příběh královské dcery, kterou stihne osudově symbolická kletba, inscenují autoři jako „steampunkovou maňáskovou grotesku“ a toto jejich pojetí dává, kromě jiného, naplno vyniknout přesné loutkářské práci členů uměleckého souboru královéhradeckého divadla, a je tak skvělou ukázkou české loutkářské školy.

Hravá a mnohovrstevnatá inscenace Divadla Drak se může pochlubit hned několika mezinárodními oceněními, například cenou za Nejlepší režii pro Jakuba Vašíčka na 19. ročníku Mezinárodního festivalu divadla pro děti Banja Luka 2020 v Bosně a Hercegovině nebo Grand Prix na 28th Children’s Theater Festival v srbské Subotici.

Herec Jan Popela, který v inscenaci ztvárňuje postavu Zlé sudičky, byl za svůj „precizní herecký výkon a cit pro gag a jeho načasování“, nominován na prestižní divadelní Cenu Thálie. Tuto nominaci přiřadil k předchozím oceněním ze zahraničních festivalů v Chorvatsku a Srbsku.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Divadlo Drak/Milan Hajn