Neděle

21. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Muzeum chystá s krajem modernizaci vybavení pro digitalizaci

18. 11. 2022

page.Name
Muzeum východních Čech v Hradci Králové ve spolupráci s Královéhradeckým krajem chystá modernizaci vybavení pro digitalizaci a dokumentaci sbírkových předmětů v celém regionu. Na financování by se měl podílet také Národní plán obnovy. Nové vybavení získá i vznikající Digitalizační centrum Královéhradeckého kraje pro oblast muzejnictví. ČTK o tom informovali zástupci hejtmanství. Cílem projektu je v následujících třech letech plnohodnotně vybavit všechny sbírkotvorné instituce zřizované krajem základním vybavením pro digitalizaci.

"Současně chceme pořídit nové vybavení do nově vznikajícího Digitalizačního centra Královéhradeckého kraje pro oblast muzejnictví při Muzeu východních Čech. To bude zajišťovat úkoly, které nemohou být vykonávány v regionech. Digitalizace sbírkových předmětů pomůže v jejich evidenci i prezentaci pro veřejnost. Usnadní práci také badatelům, kteří ke kulturním statkům budou mít přístup odkudkoliv," uvedla náměstkyně hejtmana pro kulturu Martina Berdychová (Východočeši).

Muzeum východních Čech (MVČ), jehož zřizovatelem je Královéhradecký kraj, chce v letech 2023 až 2025 uskutečnit tři projekty za celkových 45 milionů korun. Jejich cílem je zajistit digitální dokumentaci sbírkových předmětů ve vlastnictví kraje formou fotodokumentace, skenování a fotogrammetrie.

"Rada Královéhradeckého kraje schválila podání žádosti do Národního plánu obnovy o financování těchto projektů. V případě schválení státní podpory by kraj financoval 21 procent plánovaných nákladů," uvedl Lukáš Vaníček z tiskového oddělní kraje.

Podle ředitele MVČ Petra Grulicha byla dosud digitalizace kulturního dědictví opomíjena a vybavení krajských institucí je z tohoto hlediska nedostačující. "Projekty vznikly po dlouhodobé přípravě na základě zkušeností tuzemských i získaných v zahraničí. Vybavením zajistíme standard těchto činností na mezinárodní úrovni," uvedl Grulich.

ČTK