Pondělí

27. května 2024

Nyní

22°

Zítra

17°

Svátek má

Muzeum v pátek otevře výstavu věnovanou vojenskému letectví

28. 11. 2022

page.Name
Muzeum východních Čech v Hradci Králové v pátek 2. prosince zahájí poslední výstavu letošního roku, která bude věnovaná historii Československého vojenského letectva v Hradci Králové a Pardubicích v letech 1945 až 1992. Výstava nazvaná "Já, UPÍR, přistání povoluji!" bude v secesní budově muzea na Eliščině nábřeží a potrvá do 23. dubna 2023, informovala dnes ČTK mluvčí muzea Lucie Peterková. Kurátorem výstavy je ředitel muzea Petr Grulich.

Podle něj jde o první ucelené shrnutí činnosti leteckých útvarů na východě Čech ve druhé polovině 20. století.

"Hradec Králové a Pardubice byla tehdy významná letecká města a vojenské letectví se pro ně stalo historickým fenoménem. Osudy obou letišť byly navíc po celou dobu vzájemně propojené. Neoficiální podtitul výstavy zní Československé vojenské letectvo v Hradci Králové a Pardubicích 1945–1992," uvedl Grulich.

I přes prostorový limit historické budovy muzea se podle něj muzejníkům podařilo shromáždit a prezentovat velké množství unikátních artefaktů letecké provenience napříč jednotlivými desetiletími. Výstava je určena nejen fandům letectví. "Na své si přijdou také běžní návštěvníci, kteří se o létání a také o tehdejší každodennosti dozvědí mnoho zajímavého," uvedl Grulich.

Muzeum východních Čech při přípravě výstavy spolupracovalo s řadou institucí, například s Východočeským muzeem v Pardubicích, Vojenským historickým ústavem v Praze, společností Post Bellum a jejím projektem Paměť národa, Přírodovědeckou fakultou Univerzity Hradec Králové nebo se společností Letecké služby Hradec Králové. Na přípravě výstavy se podíleli také pamětníci, letečtí veteráni, letečtí publicisté, sběratelé a modeláři.

"Sbírky hradeckého muzea totiž k této tematice, která navíc ve své době podléhala utajování, nejsou příliš bohaté, přesto budou k vidění například trosky letounu MIG-15 SB. Ze zápůjček pak stojí za zmínku například letecký motor Rolls Royce Merlin z letadla Spitfire MK.IX, vystřelovací sedačka typu K-36 používaná v československém vojenském letectvu v 80. letech 20. století či modely letecké techniky. Ze soukromých sbírek lze zmínit zápůjčka takzvané černé skříňky pocházející z letounu MIG-21," uvedla Peterková.

K názvu výstavy uvedla, že UPÍR byl volací znak vojenského letiště v Hradci Králové ve druhé polovině 20. století. "Letiště v sousedních Pardubicích mělo volací znak PRVEK," doplnila Peterková.

Součástí výstavy bude i řada multimédií z produkce někdejších institucí, například Armádního filmu Praha nebo Československé televize. "Nechybí ani interaktivní prvky, které ocení zejména školy či mladší generace návštěvníků, nebo digitální nadstavba určená pro hlubší zájemce. Ta bude v průběhu výstavy postupně obsahově dorůstat," dodala Peterková.

Zřizovatelem Muzea východních Čech v Hradci Králové je Královéhradecký kraj. Historická budova muzea na Eliščině nábřeží od architekta Jana Kotěry, kde výstava bude, je národní kulturní památkou, patří městu Hradec Králové.

ČTK