Pátek

21. června 2024

Nyní

17°

Zítra

18°

Svátek má

Klicperovo divadlo uvede v sobotu druhou premiéru sezony, hru Bílý Jelen

12. 10. 2022

page.Name
Klicperovo divadlo v Hradci Králové v sobotu 15. října uvede druhou premiéru sezony 2022/2023, hru Floriana Zellera nazvanou Bílý Jelen v režii uměleckého šéfa divadla Pavla Kheka. V hlavních rolích se představí Jiří Zapletal, Filip Richtermoc a Kamila Sedlárová. Premiéra začne v 19 hodin na hlavní scéně a bude jí předcházet od 18.15 vernisáž obrazů Jana Dingy, uvedl mluvčí divadla Martin Sedláček.

Nejnovější Zellerův text měl světovou premiéru pod názvem The Forest v únoru 2022 v londýnském Hampstead Theatre. Česká premiéra hry v překladu Michala Zahálky bude druhé uvedení na světě, uvedlo divadlo.

Tématem hry je pravda, lež, a také to, kam člověka dožene jeho svědomí. "Jedná se o značně náročný text, a to hned z několika důvodů. Zeller si důmyslně pohrává s různými žánry," uvedla dramaturgyně Lenka Smrčková.

Rozpětí je podle ní velmi široké, od klasické francouzské konverzační komedie po detektivku až thriller. "Hru jsme vybrali i proto, že jak pro herce, tak pro celý náš tým představuje výzvu, a divákům může nabídnout něco jiného, a to jsme chtěli. Střídání žánrů vyžaduje velikou hereckou pohotovost a pravdivost," uvedla Smrčková.

Upozornila, že symbolika jelena má v různých kulturách mnoho významů. Tradičně je jelen považován za krále lesů, je představitelem tvoření a obnovy, vznešenosti, moudrosti, životní síly a energie.

"Shoz paroží představuje koloběh života, umírání a zrození. Jelen je spojován i s mužskou touhou, s ideálem něčeho dokonalého, ale často zakázaného. Zajímavostí je, že Česká republika má světové prvenství v počtu chovaných kusů bílého jelena," uvedl Sedláček.

V nejnovější inscenaci se představí i nové posily souboru, Martina Czyžová a Martin Klapil. Hudbu složil člen souboru William Valerián, kostýmy navrhla Agniezska Pátá-Oldak.

Klicperovo divadlo v divadelní sezoně 2022/2023 nabídne šest premiér. První byla adaptace románového díla Hermanna Brocha Očarování, kterou divadlo uvedlo v pátek 7. října. Třetí premiérou sezony bude dramatizace románového bestselleru Vojtěcha Matochy Prašina. Klicperovo divadlo ji uvede 10. prosince na hlavní scéně. Čtvrtou premiérou bude Její pastorkyňa v režii Diany Nečásek Šoltýsové, kterou divadlo nabídne 4. března 2023 také na hlavní scéně.

Pátou premiérou sezony 2022/2023 bude hra napsaná přímo pro Klicperovo divadlo. Půjde o novou hru Reného Levinského Celý život nestačí v režii Jana Friče. Premiéra v Klicperově divadle by měla být 6. května 2023. Závěr sezony bude patřit hře Tělo tajné agentky v režii Tomáše Dianišky, na jejíž premiéru se diváci mohou těšit 27. května 2023 na hlavní scéně.

V sezoně 2021/2022 uvedlo Klicperovo divadlo osm premiér. Zřizovatelem divadla jsou město Hradec Králové a Královéhradecký kraj.

ČTK