Sobota

20. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Festival Jazz Goes to Town se v Hradci odehraje na pěti místech

16. 8. 2022

page.Name
Mezinárodní hudební festival Jazz jde městem/Jazz Goes to Town nabídne na pěti místech Hradce Králové více než 70 interpretů v 11 hudebních tělesech z České republiky i zahraničí. Uskuteční se v termínu 11. až 15. října. ČTK to dnes řekl Vojtěch Drnek z organizačního týmu.

Návštěvníky čeká osm českých premiér, z toho jedna světová, kterou je suita SONGS skladatele a trumpetisty Michaela Mantlera. Vstupenky jsou k dispozici v předprodeji na portále GoOut . Letošní 28. ročník festivalu nese podtitul Hlasy budoucnosti. „Rozhodli jsme se dát hlasu jako nejpřirozenějšímu nástroji více prostoru než v uplynulých letech. Hudebníci, kteří letos na festival přijedou, reprezentují různá pojetí jazzu. Některé soubory jsou experimentálnější, některé více čerpají z již zavedených tradic, všechny jsou ale jedinečné a nezaměnitelné,“ uvedl dramaturg festivalu Michal Wróblewski.

Stejné motto má i hlavní koncert festivalu, který bude v sobotu 15. října v kině Bio Central. Michael Mantler, legenda světového avantgardního jazzu, představí svou kompozici SONGS na texty Samuela Becketta, Ernsta Meistera, Giuseppe Ungarettiho a Michaela Mantlera. Kromě autora vystoupí na koncertě jako sólista přední interpret soudobé hudby Gareth Davis a český čtrnáctičlenný ansámbl sestavený speciálně pro tuto příležitost, uvedli v tiskové zprávě pořadatelé. Mantler složil kompozice SONGS přímo pro hradecký festival.

V úterý 11. října v hradeckém klubu Artičok zahájí festival mezinárodní kvarteto Invisible World Tomáše Lišky, které nabídne spojení jazzu a world music. Ve středu 12. října je na programu ve Studiu Beseda Klicperova divadla berlínské kvarteto KUU! pod vedením bubeníka Christiana Lillingera. „Čtvrteční večer představí hudbu současné skandinávské scény ve dvou koncertech: provokativní, dechberoucí a emocionálně poutavou kapelu Emmeluth's Amoeba a projekt velmi vyhledávaného kontrabasisty Ingebrigt Håker Flatena s názvem (Exit) Knarr,“ prozradili pořadatelé.

Moderní jazz přiveze v pátek kytarista David Dorůžka v triu s americkým bubeníkem Jeffem Ballardem a polským pianistou Piotrem Wyleżołem. Stejně jako v předchozích dvou ročnících připravuje festival Jazz Goes to Town rezidenční projekt mladých talentovaných hudebníků The Shape of Jazz to Come. „Vybraná kapela společně vytvoří unikátní dílo přímo pro festival. Letos poprvé bude mít rezidenční projekt hosta v podobě renomované německé saxofonistky Luise Volkmann,“ sdělili pořadatelé. Více o programu festivalu je na webu .

Podle Drnky z organizačního týmu bude součástí festivalu také koncert legendární swingové kapely Originální pražský synkopický orchestr v rámci vernisáže výstav Četnické humoresky v Muzeu východních Čech v Hradci Králové, kteří vyrábějí v sobotu 15. října. Na festivalu v minulosti koncertovali například kytarista Mike Stern se speciálním hostem Randy Breckerem, harmonikář Sugar Blue, americká skupina Lester Bowie's Brass Fantasy či pianista Joe Zawinul se sestavou Syndicate.

ČTK
Ilustrační foto: Facebook a archiv JGTT