Neděle

10. prosince 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

Divadlo a filharmonie zahrají ke 100 letům Jana Skácela

13. 2. 2022

page.Name
Mimořádné kulturní události se dočkají návštěvníci sálu hradecké filharmonie. V úterý 15. února v 19 hodin tam totiž připomene sté výročí narození básníka Jana Skácela a jeho dílo komponovaný večer, který připravilo Divadlo Drak společně s Filharmonií Hradec Králové. Netradiční program je rozdělen na dvě části.

V první vystoupí hudební uskupení Hradišťan & Jiří Pavlica, které se ve své tvorbě poezií Jana Skácela pravidelně inspiruje, a v této souvislosti zazní písně z alba O slunovratu. V Pavlicově autorském projektu Jaro, léto, podzim, zima přicházejí jak v přírodě, tak i v lidském životě. Jde o opětovné nalezení řádu tohoto věčného koloběhu a vypořádání se s dnešní neklidnou rozpolcenou dobou,
plnou netušeného množství nových poznání, podnětů, zážitků a inspirací. K vystižení atmosféry autor využívá také nástrojů v cimbálové kapele běžně nepoužívaných, jako například perkuse, klávesy, kytara, saxofon…¨

„Posluchači si budou moci vychutnat originální skácelovskou komorní suitu připravenou Hradišťanem speciálně pro tento jediný hradecký koncert. Hradišťan v ní doplní ještě členové souboru Divadla Drak, kteří mezi jednotlivými hudebními čísly přednesou další vybrané Skácelovy verše,“ odhaluje část programu Tomáš Jarkovský, ředitel Divadla Drak.

Toto populární a známé hradecké divadlo ve druhé části večera odehraje speciální představení inscenace O bílé lani. Tento scénický koncert se opírá o Skácelovy zhudebněné verše. Autorem scénické hudby je Jiří Vyšohlíd, nositel Ceny Thálie za celoživotní dílo a současně dlouholetý člen souboru Divadla Drak.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Jiří N. Jelínek