Neděle

10. prosince 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

Herec Jan Popela z Divadla Drak získal nominaci na cenu Thálie 2022

9. 9. 2022

page.Name
Velkým úspěchem se může pochlubit královéhradecké Divadlo Drak. Včera totiž Herecká asociace zveřejnila nominace na 29. ročník divadelní Ceny Thálie 2022. Odbornou porotou pro obor Loutkového divadla byl za mimořádný herecký výkon v inscenaci Šípková Růžena nominován Jan Popela, herec Divadla Drak.

Autorská inscenace Šípková Růženka vychází z jedné z nejstarších lidových pohádek, která přešla z ústního podání do literatury. Známý lyrický příběh královské dcery, kterou stihne osudově symbolická kletba, inscenují její autoři jako „steampunkovou maňáskovou grotesku“, v níž Popela exceluje v roli Zlé sudičky.

„Jan Popela je silnou hereckou oporou Divadla Drak a pro jeho jevištní kreace je typická naprosto precizní práce s loutkou a výrazová mnohotvárnost. V groteskně laděné maňáskové pohádce Šípková Růženka je vypravěčská optika upřena právě na již ztvárněnou Zlou sudičku. Popela svým citem pro gag a jeho načasování dokonale vrší absurdní situace, které divákům nedají ani na okamžik vydechnout od smíchu,” vyjádřila se porota k nominaci na cenu Thálie.

Za svůj loutkoherecký výkon v Šípkové Růžence získal Jan Popela již ocenění na 54. Mezinárodním festivalu loutkového divadla – PIF v chorvatském Záhřebu.  K té poté přidal i ocenění na 28th Children’s Theater Festival v srbské Subotici. Zároveň netradiční loutkovou grotesku Šípková Růženka ocenila porotu subotického festivalu Grand Prix pro nejlepší inscenaci.

V širších nominacích na cenu Thálie se objevil i další z členů tohoto uměleckého souboru Dominik Linka, který byl nominován za jevištní ztvárnění Oidipa v inscenaci Antigony. Linka se v širších nominacích umístil již v roce 2019.

„Dominik Linka hraje Krále Oidipa v Hádu jako prvotřídního baviče a zhýralce, který sype z rukávu pikantní historky z rodinné historie, a to v duchu nefalšované grotesky. Linka jeskyně pracuje s předměty, nejčastěji potravinami, a různými loutkářskými principy, v neuvěřitelném tempu jako pořádnou dávku nadsázky typickou pro lidové rakvičky, chrlí diváků jednu mytologickou morbiditu za druhou,” nechala se slyšet porota.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Milan Hajn, Tomáš Roček