Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

24°

Zítra

26°

Svátek má

Hradecká GMU zahájí čtvrteční vernisáží tří výstav letní sezonu

21. 6. 2023

page.Name
Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) ve čtvrtek 22. června v 18:00 zahájí vernisáží tři nové výstavy. Začne výstava Akční umění východních Čech, také site-specific instalace Tomáše Svobody Silent Disco a monografická výstava Stopy z bronzu a kamene: Josef Václav Škoda, která představí autorovy práce ve veřejném prostoru Hradce Králové. ČTK o tom informovali zástupci galerie. Hradecká GMU těmito výstavami zahájí letní sezonu.

Výstavy akčního umění v Bílé a Černé kostce královéhradecké galerie potrvají do 10. září 2023 a přiblíží fenomén tohoto uměleckého proudu. Některé práce budou k vidění vůbec poprvé. Instalace sledují především díla spojená s prostorem východních Čech, uvedla galerie.

"V Bílé kostce budou prezentována díla vzniklá převážně v prostoru východních Čech, která GMU získala během posledních dvou let. Doplňují je další důležité práce tohoto směru ze sbírek GMU, pocházející z českého prostředí," uvedla mluvčí hradecké GMU Gabriela Bučková.

Ve výstavním prostoru Černá kostka budou návštěvníci moci zhlédnout filmy, videa a dokumentace akčního umění ze Sbírky pohyblivého obrazu královéhradecké galerie.

Vizuální umělec Tomáš Svoboda vytvořil pro vstupní halu GMU multimediální instalaci Silent Disco, ve které hledá odpověď na otázku, co je klíčovým faktorem ovlivňujícím podobu české společnosti v posledních třech dekádách. Tato druhá výstava potrvá do 21. ledna 2024.

Třetí z otevíraných výstav představí v Galerii Vladimíra Preclíka GMU sochaře Josefa Škodu jako jednu z osobností, které se umělecky podílely na budování identity první republiky. "Nový stát si potřeboval zvolit vlastní umělecký jazyk a symboliku, jimiž by se odlišil od rozpadlého Rakouska-Uherska. Vznikaly tak alegorické plastiky na fasádách, pomníky či práce oslavující republiku," uvedla Bučková. Tato výstava potrvá do 14. ledna 2024,

"V Galerii Vladimíra Preclíka budou prezentovány přípravné modely plastik a soch, které byly osazeny v minulém století do veřejného prostoru Hradce Králové a jeho blízkého okolí. Modelletta jsou doprovázena texty o vzniku a osazení finálních děl společně s fotografiemi historického a současného stavu," uvedl kurátor výstavy Jan Florentýn Báchor.

Hradecká GMU je příspěvkovou organizací Královéhradeckého kraje. Sídlí v historickém centru města v pozdně secesní budově.

ČTK