Pátek

21. června 2024

Nyní

17°

Zítra

19°

Svátek má

FOTO: GMU otevřela hlavní výstavu sezony, představuje díla Věry Jičínské

17. 4. 2023

FOTO: GMU otevřela hlavní výstavu sezony, představuje díla Věry Jičínské 0 snímků
Galerie moderního umění (GMU) v Hradci Králové zahájila hlavní letošní výstavu, která představuje díla Věry Jičínské. Výstava potrvá do 10. září a doprovodí ji monografická publikace, jejíž autorkou je kurátorka výstavy Martina Pachmanová, informovali dnes ČTK zástupci hradecké GMU. Jičínská žila v letech 1898–1961 a patřila k první generaci umělkyň, které se po vzniku samostatného Československa začaly prosazovat a kterým bylo umožněno akademické studium.

Vernisáž k hlavní výstavě letošní sezony se uskutečnila v sobotu odpoledne. "Na výstavě se návštěvníci seznámí se stěžejními aspekty tvorby této neprávem opomíjené osobnosti českého moderního umění. Kromě výběru olejů, pastelů, kreseb, grafik, ale rovněž málo známých fotografií bude připomenuta také autorčina práce na poli užitého umění, jemuž se věnovala v 50. letech minulého století," uvedla mluvčí GMU Gabriela Bučková.

Výstava je podle ní první retrospektivní prezentací děl této umělkyně. V devíti tematicky koncipovaných částech návštěvníky postupně seznámí s vývojem její tvorby, pro kterou jsou typické ženské akty, exotické a taneční motivy či symbolika světla a stínu. Výstava přibližuje například také její žurnalistickou činnost, deníkové záznamy a korespondenci.

Z tvorby Jičínské se dochovala více než stovka olejomaleb, tisíce kreseb na volných papírech a ve skicářích nebo také desítky fotografických alb či keramických artefaktů.

"Nejrozsáhlejší konvolut výtvarné práce Věry Jičínské spravuje Vlastivědné muzeum v Dobrušce. Městu Dobruška jej v roce 1967 věnoval její manžel Prokop Laichter," uvedl ředitel GMU František Zachoval. Výstava také představuje autorčina díla ze soukromých sbírek a z Nadačního fondu Věry Jičínské, Dany Laichterové a Jiřího Görnera.

ČTK
Foto: GMU