Sobota

24. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Šípková Růženka, inscenace Divadla Drak, získala Cenu Jana Borny

21. 4. 2023

page.Name
Velkého úspěchu dosáhlo královéhradecké Divadlo Drak na pražského festivalu Dítě v Dlouhé 2023. Za inscenaci Šípková Růženka autorů Jakuba Vašíčka a Tomáše Jarkovského mu odborná porota ve složení režisér a pedagog Luděk Horký, režisér Jan Jirků a dramaturgyně Kateřina Studená udělila prestižní Cenu Jana Borny.

Jde o další úspěch této maňáskové grotesky, která již uspěla nejen v zahraničí, kdy na Mezinárodním festivalu divadla pro děti Banja Luka 2020 v Bosně a Hercegovině získala ocenění za Nejlepší režii, loutkoherec Jan Popela si odvezl cenu za herecký výkon na 54. mezinárodním festivalu loutkového divadla – PIF v chorvatském Záhřebu a na 28. Dětském divadelním festivalu v srbské Subotici obdržel Drak i Grand Prix pro nejlepší inscenaci, tak i na české scéně, kde byl opět herec Jan Popela nominován za svůj výkon v inscenaci na Cenu Thálie 2022.

„Ocenění nás opravdu potěšilo a velmi si ho vážíme, jelikož Jan Borna, dlouholetý umělecký šéf Divadla v Dlouhé, po kterém je cena pojmenována, byla společně s Ivanem Rajmontem naším vedoucím ročníku při studiu a dramaturgii na KALD DAMU a zároveň v letech 1989 až 1992 režijně působil v Divadle Drak, kde zanechal výraznou stopu. Cena má pro nás tedy i velkou symbolickou hodnotu,“ uvedl jeden z autorů inscenace, dramaturg a ředitel Divadla Drak Tomáš Jarkovský.

Podle dramaturgyně Kateřiny Studené příběh Šípkové Růženky zná asi každý. Zlá sudička není pozvána na křtiny malé princezny, z pomsty ji prokleje, princezna se píchne o trn růže do prstu a spolu s celým královstvím usne na sto let. Jednoho dne se objeví princ, polibkem probudí princeznu i království, kletba je zlomena, vše dobře dopadlo, zazvonil zvonec a pohádky je konec.

„Pokud divák očekává takovou „klasiku“, přichystá mu hradecké Divadlo Drak velké překvapení,“ uvedla Studená. Hlavní postavou Šípkové Růženky Divadla Drak není princezna, ale právě Zlá sudička, která nedostala pozvánku na křtiny. Tím se však nenechá odradit. Inscenaci otevírá napínavý maňáskový stand-up Zlé sudičky, která se snaží dostat do hradu za každou cenu. Hlavní představitel Jan Popela diváka svým výkonem chytí a už nepustí. A tak se i dospělý divák přistihne, že místo dobru po celou dobu tajně fandí Zlé sudičce.

Protože mu už není pět let, má pocit, že se nesluší, aby v divadle hlasitě povykoval a radil, jak se dostat do hradu. A tak je rád, že za něj nápady s radostnou bezprostředností pokřikují malí diváci, které jejich rodiče jen těžko udrží v klidu na sedačkách, a je dobře, že se o to ani moc nesnaží.

Kromě hereckých výkonů porota oceňuje originální převyprávění klasické pohádky, nápaditou výpravu, která svou atmosférou víc než pohádkový zámek připomíná Tajemný hrad v Karpatech a dává už na první pohled tušit, že nás čeká Šípková Růženka tak trochu jinak. Dále režii, jež zapojuje různé styly, takže se divák dočká třeba muzikálového čísla sudiček. „Hlučný smích malých i velkých diváků je sám o sobě důkazem, že se Divadlo Drak se svou Šípkovou Růženkou trefilo,“ dodala dramaturgyně a členka poroty Kateřina Studená.

(hyš-tz-bk)
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Milan Hajn