V Divadle Drak vypukne premiéra česko–slovenské inscenace Kašpárek a zbojník
11. května 2023

Impulsem k jejímu vzniku bylo 30. výročí zániku Československa. Na jevišti se utkávají loutkoherci z obou zemí s cílem vytvořit pravou česko-slovenskou loutkovou hru. Na scénu tak přicházejí postavy, které nejvíce vystihují stereotypy našich národních charakterů. Za českou stranu hovorný, ale i prospěchářský Kašpárek a za Slovensko odvážný, ale i patetický Jánošík, aby spolu zažili dobrodružství v majestátních slovenských horách a pohádkových českých lesích.
Čeští a slovenští loutkáři se v novém společném projektu ptají, jací vlastně jsme. Do loutkové inscenace zároveň činoherně vstupují samotní herci, z nichž si každý chce prosadit to své. Diváci sledují skupinu Čechů a Slováků, kteří najednou musí fungovat ve společném prostoru. „Nechtěli jsme dělat dějepisné divadlo a naše inscenace ani nechce nastavovat zrcadlo konkrétním historickým situacím a konfliktům. Chceme mluvit o setkávání svých povah, o svých pohledech na sebe a na ty druhé, na to, kde vzniká zášť a kde se umíme obohatit,“ vysvětlil Tomáš Jarkovský, spoluautor inscenace a ředitel Divadla Drak.
Podle Petera Galdíka, dramaturga Bratislavského bábkového divadla a spoluautora inscenace, tvůrci velmi rychle narazili na stereotypy, které přenesli do inscenace. „Jsou důležitým zdrojem jejího humoru, protože je vnímám s odstupem a nadhledem,“ řekl dramaturg Galdík a dodal, že pro soužití v jednom útvaru je důležité nejen ustoupit, ale také poslouchat a navzájem se vnímat. Představení, které svým svébytným způsobem reflektuje fenomén, jímž je ojedinělá blízkost dvou národů, které na 75 let spojily svůj historický vývoj, mělo při bratislavské premiéře velký ohlas.
„Představení bylo famózní! Výborné herecké výkony, výstižná hudba, úžasné dialogy, vtipné
a moderní, velmi se nám to líbilo!“ nebo „Děti i já jsme byly představením nadšení. Plakala jsem smíchem i vážností myšlenky. Krásné a s nadhledem ukázali charakter obou národů. Skutečně super!“ Jak prozradila Barbora Kalinová, vedoucí marketingu a produkce Divadla Drak, v Bratislavě bylo pro školní kolektivy odehráno již sedm repríz inscenace.
„První reakce pedagogů a žáků nás opravdu velmi těší. Jsme napjatí, jaký ohlas bude mít inscenaci na domácí královéhradecké scéně.“ V této souvislosti ředitel Divadla Drak poznamenal, že obě divadelní scény jsou určeny dětem a mládeži. „Inscenaci budeme hrát i pro diváky, pro něž je rozpad v roce 1993 dávnou historií. Proto je velmi užitečné připomínat si a zkoumat fenomén našeho vztahu. Z pragmatického rozhodnutí, které stálo při vzniku Československa, totiž vzniklo něco, co přežilo původní záměr a žije dodnes. Proto je důležité, aby se to nerozpustilo v samozřejmosti,“ uvedl.
Dramaturg Bratislavského bábkoveho divadla připomenul, že fenomén Československa je dvojznačný. „Jsme bratrské národy a naše vztahy jsou výborné, zároveň se však mezi námi objevují předsudky a křivdy. Být spolu i nebýt spolu. Náš výjimečný vztah však může pokračovat bez ohledu na rámec státnosti, a právě tato koprodukce představuje příklad živé spolupráce na kulturním poli.“
Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Juraj Starovecký