Neděle

14. dubna 2024

Nyní

22°

Zítra

14°

Svátek má

V muzeu začala výstava fotografií cílená na hradeckou architekturu 20.století

12. 5. 2023

page.Name
V Muzeu východních Čech v Hradci Králové začíná výstava autorských fotografií Jiřího Zikmunda, který se tematicky zaměřuje na architekturu 20. století v Hradci Králové z netradiční perspektivy. Výstava je pro veřejnost přístupná od pátku 12. května a potrvá do 25. června. Je součástí projektu Královéhradecký architektonický manuál, informovali na webu zástupci muzea.

Vernisáž výstavy nazvané Detaily moderní architektury Hradec Králové se uskutečnila ve čtvrtek odpoledne a dorazily na ní desítky zájemců. Navštívit ji nyní můžete v otevírací době muzea každý den kromě pondělí od 10 do 18 hodin. 

Výstava je připravena ve výstavní historické secesní budově muzea na Eliščině nábřeží. "Jedná se o výběr 37 nejzajímavějších snímků architektonických detailů královéhradecké moderní architektury. Jiří Zikmund od roku 2018 vytvořil přes 1100 současných fotografií pro unikátní projekt Královéhradecký architektonický manuál, který nabízí databázi, dokumentaci a procházkové stezky po moderní architektuře Hradce Králové," uvedlo muzeum.

Královéhradecký architektonický manuál (KAM) je odborně-popularizační databáze podávající ucelený přehled o architektuře, umění a urbanismu Hradce Králové z let 1894 až 1989. Od roku 2018 je dostupný na webu, od března 2020 se rozšířil o mobilní aplikaci KAM? a od letošní dubna má i podobu tištěného průvodce po moderní architektuře. Kapesní průvodce by měl být k dispozici zdarma v Infocentru na Eliščině nábřeží a ve vybraných kavárnách. V Hradci Králové KAM každoročně pořádá například komentované procházky či přednášky.

Garantem projektu KAM je historik architektury Ladislav Zikmund-Lender a realizátorem kulturní nezisková organizace Kontrapunkt. KAM navazuje na úspěšně řešené architektonické manuály v jiných městech, například v Brně (BAM), Plzni (PAM) nebo Litomyšli (LAM).

Hradec Králové je známý svojí meziválečnou architekturou, ve městě v té době působila řada věhlasných architektů. Ve 20. letech minulého století například architekt Josef Gočár navrhl životaschopný regulační plán pro Hradec Králové, kde vznikla řada jeho staveb. Spolu s Janem Kotěrou a dalšími architekty významně zasáhl do moderního podoby města.

ČTK
Foto: Muzeum východních Čech