Sobota

30. září 2023

Nyní

13°

Zítra

14°

Svátek má

Klicperovo divadlo zahájí sezonu 28. září festivalem Čekání na Václava

28. 8. 2023

page.Name
Klicperovo divadlo v Hradci Králové zahájí nadcházející divadelní sezonu tradičním festivalem Čekání na Václava. Od 28. září do 28. října přehlídka nabídne 15 představení v podání 14 českých divadelních scén a dva koncerty. Předprodej vstupenek na festival, který divadlo pořádá od roku 2004, začal dnes v 10 hodin dopoledne.

V čase mezi dvěma státními svátky se v Hradci Králové představí divadelní soubory z Ostravy, Prahy, Českých Budějovic, Ústí nad Labem, Liberce, Kladna či Jihlavy. Festival ve čtvrtek 28. září zahájí na hlavní scéně ostravské Divadlo Petra Bezruče s dramatizací románu Franze Kafky Proces. Ve Studiu Beseda připadne 28. září zahajovací představení na pražské Divadlo D21, které do Hradce Králové přiveze adaptaci románu francouzského spisovatele a muzikanta Borise Viana Pěna dní.

"Tradičním podzimním hostem je Divadlo Járy Cimrmana, které 29. září na hlavní scéně odehraje představení Dobytí severního pólu, a to se Zdeňkem Svěrákem v hlavní roli," uvedl mluvčí Klicperova divadla Martin Sedláček. Dále se v Hradci Králové představí Dejvické divadlo, Divadlo X10, Divadlo v Dlouhé, Horácké divadlo Jihlava, Divadlo v Řeznické, Divadlo Letí, Divadlo F. X. Šaldy, Činoherní studio Ústí nad Labem, Městské divadlo Kladno a Komorní scéna Aréna.

V programu Čekání na Václava nebude chybět ani nejslavnější tragédie všech dob Hamlet. "V originálním pojetí režiséra Jakuba Čermáka a v podání souboru Jihočeského divadla jej diváci budou moci zhlédnout 19. října ve Studiu Beseda. Závěrečným představením na hlavní scéně bude 28. října inscenace Pravomil, kterou v Divadle v Dlouhé nastudoval režisér Tomáš Dianiška.

"K festivalu patří tradičně i koncerty. Prvním bude 30. září koncert pro Mr. Shakespeara ve verzi pro osm herců či zpěváků v doprovodu pěti muzikantů. Půjde napříč žánry od balad přes rock, folk, hip hop, reggae i swing," uvedlo divadlo. Koncert zpěvačky Báry Basikové s Blue Cimbal bude 18. října.

Předprodej vstupenek bude prostřednictvím stránek divadla a v obvyklých kamenných předprodejích. Organizátoři upozornili, že vzhledem k přednostním rezervacím pro předplatitele Klicperova divadla může rezervační systém hlásit u některých představení vyprodání vstupenek. "Doporučujeme ale průběžně sledovat webové stránky, kde se ještě mohou objevit v průběhu následujících dní volná místa po nevyzvednutých internetových rezervacích," uvedl Sedláček.

ČTK, Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz