Sobota

24. února 2024

Nyní

10°

Zítra

10°

Svátek má

Divadlo Drak uvede v první letošní premiéře Twainova Huckleberry Finna

23. 2. 2023

Divadlo Drak uvede v první letošní premiéře Twainova Huckleberry Finna 8 snímků
Kdo by neznal slavný román Dobrodružství Huckleberryho Finna amerického spisovatele Marka Twaina považovaný za jeden ze zakladatelských titulů tradice velkých amerických románů. A právě toto dílo se stalo předlohou pro inscenaci Huckleberry Finn autorů Tomáše Jarkovského a Jakuba Vašíčka, jejíž slavnostní premiéra se uskuteční v sobotu v 17 a v 19.30 hodin ve Studiu Divadla Drak v Hradci Králové.

Repertoárová novinka této divadelní hradecké scény je určena divákům od devíti let
a volně navazuje na inscenace Bílý tesák a Cesta od téhož inscenačního týmu. „Tvoří s nimi ucelenou trilogii dobrodružných příběhů o svobodě čerpající inspiraci v klasických dílech americké literatury,“
uvedla Martina Marková z Divadla Drak. Inscenace vypráví příběh chlapce, který je při své dobrodružné cestě za svobodou nucen utkat se nejen se společenskými předsudky, ale i s vlastním sebepoznáním a sebepřijetím.

Tvůrci nové inscenace, dramaturg Tomáš Jarkovský společně s režisérem Jakubem Vašíčkem, ve své interpretaci naplno využívají satirickou a vypravěčskou sílu Twainovy ​​literární předlohy. Tu na jeviště převádějí jako příběh svéhlavého hrdiny s osobitým přístupem k životu, jehož okolnosti donutily vydat se na dobrodružnou cestu. O inscenování Huckleberryho Finna autoři uvažovali už dlouho.

Bylo to již v době, kdy společně připravovali punkovou inscenaci podle Dobrodružství Toma Sawyera a už tehdy si říkali, že by se chtěli divadelně vypořádat i s jeho románovým pokračováním, které je stejně humorné, ale v lecčem přitom o dost syrovější a temnější. „Když jsme pak v Draku připravovali Bílého tesáka, hodně jsme o Twainovi mluvili, protože byl Londonovi dost důležitou inspirací,“ řekl dramaturg a spoluautor představení Jarkovský.

Právě okolo motivu poutnictví a života někde na okraji hlavních proudů se zase točí jejich Cesta. „Ostatně jedna z hlavních postav Cesty se k poctě Twainovi, který příběhy velkých tuláků do americké literatury v jistém smyslu přinesl, jmenuje Huck. Tak jsme se rozhodli uzavřít celou trilogii a konečně se k Twaovu románu vrátit,“ vysvětlil souvislosti vzniku inscenace Jarkovský. Inscenace se odehrává na skládce odpadků, která je pro některé postavy této hry domovem a pro jiné možná jen nechtěným útočištěm či úkrytem.

Divákovi jsou postupně odhalovány jednotlivé střípky z Huckova života a také důvody, které ho nakonec vedou k útěku nejen od svého věčně opilého otce, ale také od vdovy Douglasové, jež se ho snaží ve jménu dobra převychovat. Tak se pomalu začíná odvíjet dobrodružný příběh Hucka a uprchlého otroka Jima.

Ti se nakonec za zvuků všudypřítomného blues vydávají na monstrózním voru sestaveném z věcí nalezených na skládce na pomalou a houpavou plavbu po mohutné a nevyzpytatelné řece Mississippi. Ona plavba je přitom pro oba hlavní hrdiny nejen vysněnou cestou ke svobodě, ale pro Hucka i k vnitřní integritě, kdy na základě daných okolností a svých zkušeností reviduje svůj osobní postoj včetně předsudků, kterých si do té doby možná ani nebyl vědom.

Podle režiséra Jakuba Vašíčka je pro Twainův román mimo jiné charakteristický zjevný požitek z vyprávění. Jako by sám akt vyprávění byl stejně důležitý jako to, o čem se vypráví. To chtěli autoři rozhodně přenést na jeviště, proto ho zaplnili lidmi, kteří toho fyzicky mnoho nemají, ale zato jim nechybí čas. Čas vyprávět a vyprávět si. Společně si pak vyprávějí příběh, který se možná stal nebo možná nestal, možná někomu z nich nebo možná někomu jinému, možná někomu nebo možná všem.

Na ničem z toho přitom nijak zvlášť nezáleží. Záleží jen na schopnosti vyprávět a otevřít stavidla fabulace. To je koneckonců další z mnoha forem svobody, která je tématem, k němuž se neustále vrací jak Twain ve svých románech, tak my v našich inscenacích,“ prozradil režisér. Celkově atmosféru amerického jihu podtrhuje bluesová hudba Daniela Čámského spolu s kostýmy a akční scénografií Kamila Bělohlávka. Ten v souběhu s tím, jak se v inscenaci na sebe vrství a skládají jednotlivé dílky příběhu, vrství a skládá přímo před divákem jednotlivé zdánlivě nahodilé rekvizity a objekty.

Jako obyvatelé skládky se divákům představí Dominik Linka (Huckleberry Finn), Milan Hajn (Tom Sawyer), Milan Žďárský (otec), Petr Seiner (Joe Harper) a Jan Čipčala (Jim). Jedinou ženou na scéně je Barbara Jarkovská Humel v roli pracovnice Armády spásy. Nová inscenace Draku Huckleberry Finn je vhodná pro školní kolektivy i pro veřejnost a divadlo k ní nabízí metodické listy i lektorský program.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Roček