Pátek

29. září 2023

Nyní

20°

Zítra

17°

Svátek má

GMU ve čtvrtek zahájí dvě výstavy, Jana Šafránka a Michaely Vélové Maupicové

1. 2. 2023

page.Name
Galerie moderního umění (GMU) v Hradci Králové ve čtvrtek 2. února v 18:00 otevře dvě nové výstavy. Ve výstavním prostoru Bílá kostka uvede tvorbu královéhradeckého rodáka a signatáře Charty 77 Jana Šafránka a Černá kostka nabídne video práce Michaely Vélové Maupicové. ČTK o tom informovali zástupci galerie. Obě výstavy potrvají do 11. června.

Šafránkova výstava Kavárna Kubišta představuje průřez jeho tvorbou. Návštěvník může také na stěžejních dílech jednotlivých dekád, od 60. let do současnosti, sledovat postupnou krystalizaci autorovy obrazové poetiky, uvedli zástupci GMU.

"Šafránkova plátna navazují na řadu předchůdců, od malířů italské renesance, přes staré holandské mistry, s nimiž ho spojuje smysl pro grotesknost lidského počínání, dále žánrovou malbu 18. a 19. století, společenskou satiru a karikaturu první poloviny 20. století až po americký regionalismus a evropský civilismus meziválečného období," uvedla kurátorka výstavy Petra Příkazská.

Jan Šafránek (*1948) je svébytný český malíř, jehož začátky jsou spojeny s propagační tvorbou pro hradecká Městská kina. Malířský a pozorovatelský talent spolu se studiem obrazových reprodukcí a návštěvy výstav mu zcela vynahradily nedostupné studium na umělecké škole, uvedla galerie. V roce 1974 se přestěhoval do Prahy a stal se aktivním členem tamního undergroundu. Podpis Charty 77 pro Šafránka znamenal nucený odchod do exilu.

"První zastávkou na jeho dlouhé cestě byla Vídeň, kde si doplnil výtvarné vzdělání na tamní Univerzitě užitých umění. Následně se usadil v Austrálii a postupně procestoval Nový Zéland, USA, Mexiko, státy Jižní Ameriky a Tichomoří," uvedla mluvčí galerie Gabriela Bučková.

Ačkoli svou tvorbou stojí zcela mimo akademickou uměleckou obec, jeho obrazy jsou i ve sbírkách významných veřejných institucí doma i v zahraničí. Autor žije a tvoří střídavě v Praze a ve Vídni.

"Druhá z výstav představí tvorbu pohyblivého obrazu a kresby multimediální umělkyně Michaely Vélové Maupicové. Její práce byly dříve prezentovány v Národní galerii Praha, v pražském Topičově salonu či v kutnohorském GASKu," uvedla Bučková.

Stěžejním dílem hradecké výstavy bude video Kry, které je záznamem performativní instalace v krajině, kde na vodní hladině plují dva záhadné duté bílé objekty, z jejichž útrob se ozývají neidentifikovatelné, zdánlivě zvířecí zvuky, uvedla GMU.

Michaela Vélová Maupicová (1982–2018) absolvovala v roce 2001 Střední uměleckoprůmyslovou školu v Turnově a byla přijata do ateliéru Jitky Svobodové na Akademii výtvarných umění v Praze, umělecké studium zakončila v roce 2008 v ateliéru intermediální tvorby Milana Knížáka. O rok později se stala finalistkou Ceny 333 Národní galerie v Praze a v mezinárodní soutěži Kunstpreis 2009 berlínské nadace Leinemann-Stiftung für Bildung und Kunst získala cenu pro mladé umělce.

Hradecká GMU je příspěvkovou organizací Královéhradeckého kraje. Sídlí v historickém centru města v pozdně secesní budově.

ČTK