Neděle

26. května 2024

Nyní

12°

Zítra

14°

Svátek má

Konkrétní podzim nabízí Elementy přírody a energii uměleckých projevů

11. 9. 2023

page.Name
Bezpochyby jednou z největších kulturních událostí v Hradci Králové je tradičně výstava nazvaná Konkrétní podzim, jejíž počátky sahají do roku 2011. Jejím organizátorem je východočeská sekce Klubu konkretistů KK3 a letos má podtitul Elementy. Milovníci výtvarného umění se mohou nyní za díly jednotlivých autorů vypravit hned na tři místa, kde se nedávno konaly slavnostní vernisáže.

„Spojující linka elementů – živlů navazuje na téma kruhu, čtverce a trojúhelníku, které vizuálně promýšleli členové Klubu konkretistů v letech 2014 až 2016. Čtverec je země, trojúhelník racionalita, kruh celistvost, ego, já, slunce a nebe. Vlnovka symbolizuje vodu. Základní formy geometrie se spojují s tím základním, díky čemu existuje život,“ prozradila historička umění a autorka výstavního projektu Martina Vítková.

Úvod letošního Konkrétního podzimu se odehrál v ART Patře hradeckého magistrátu, kde svá rozměrná díla až do 4. prosince představují členové Klubu konkretistů, malíři Pavel Hayek a Václav Kočí, oba z Brna Pro výrazného a precizního autora Hayeka je jednoznačně základním prvkem přírody. Na plátno pokládá trávy, listy a květy nasbírané v okolí svého domu. Sprejem zaznamenává prázdno mezi nimi, prvky přírody tak často obsahují charakter fantómů a obrazy na první pohled připomínají tak zvané fotogramy. „Nenapodobuji přírodu, ale samotné obrazy prostřednictvím použitého materiálu, třeba ze zahrady, jsou stíny přírody,“ uvedl Hayek.

Druhý umělec Kočí spoléhá spíše na architekturu komunikace, písmo. Prvotním pohybem je také rytmus, jímž živly projevují. Autor pracuje s pravidelností a nepravidelností. Jeho díla se dají vykládat různě a symbolicky, v diváků mohou vyvolávat rozmanité asociace, jako například labyrint, jak zaznělo při vernisáži. „V tomto případě obrazy vyjadřují pořadová čísla jednotlivých obrazů,“ prozradil Kočí.

Po vernisáži její účastníci před magistrátem usedli do vláčku, aby se přemístili do epicentra Konkrétního podzimu, kterým je Galerie Škroupovka, kde svá díla v souladu s tématem Elementy představuje dvacet konkretistů a jejich hostů. „Autoři nepřekvapivě rozšířili představu o tom, jaké elementy náš svět určují. Lidstvo je součástí přírody, ale to, co nás spojuje, je kultura. Mezi základní prvky se probojovaly hudba, písmo, informace nebo barva,“ uvedla Vítková.

Návštěvníci zde mohou spatřit žánrově velmi pestrou výstavu zachycující obrazy, performativní fotografie, experimentální díla včetně rozmanitých otisků, maleb či objektů, to vše spojené s prvky přírody a přírodních zákonů. Z expozice vyplývá, že všechny základní věci se dají vyjádřit geometricky, k níž konkretisté ze své podstaty tíhnou. Ke svým dílům se vyjádřilo hned několik na vernisáží přítomných umělců.

Například výrazné pestrobarevné obrazy Filipa Švehly jsou často ovlivněny pozorováním architektury. „Zajímá mě atmosféru městského prostředí, které se proměňuje při tvorbě obrazu, kdy barvy, jež mně připomínají tóny hudby, dávám vedle sebe.“ Původem z Hradce Králové je umělec Břetislav Malý, který ve svařovaném kovu vytváří prostor pro barvu. „Nevím, jestli jsou to obrazy nebo objekty. Myslím si, že to není vůbec důležité, protože ty hranice jsou velmi tenké,“ sdělil.

Další vystavující je fotografka Jolana Havelková, která se prezentuje partiturami, jimiž jsou české a moravské řeky. „Fotografuji hladinu, pod hladinou, pokládám fotografický papír do vody, k břehům a následně propojuji více vrstev v jeden obraz. Zaznamenávám dna řek, snažím se dostat dovnitř vody, uchopit její skupenství a zastavit ji v čase různými tvůrčími prostředky,“ prozradila. Umělec Miroslav Polcar pracuje s otisky, v nichž jsou voda, vzduch i země. „V době covidové izolace jsem strávil celý rok na chalupě v Orlických horách, kde jsem právě prožíval sblížení s přírodou a z toho vznikla tato série.“ 

Závěrečnou, třetí část letošního Konkrétního podzimu, je možné vidět při návštěvě Galerie Artičok, kde kromě jiných autorů vystavuje vesmír s planetami legenda východočeské sekce Klubu konkretistů KK3, bohužel již nežijící malíř Jaroslav Jebavý. „Jeho tvorba je naprosto fantastická,“ dodala historička umění Vítková. Konkrétní podzim na třech výstavních místech v Hradci Králové je pro návštěvníky nejen skutečnou pastvou pro oči, ale rovněž nevšedním kulturním zážitkem.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Hynek Šnajdar