Pátek

21. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Skvělá zpráva! Luděk Smadiš, herec Divadla Drak, získal nominaci na Thálii

8. 9. 2023

Skvělá zpráva! Luděk Smadiš, herec Divadla Drak, získal nominaci na Thálii 0 snímků
Královéhradecké Divadlo Drak je pověstné svou kvalitou a vysokou úrovní svých herců. Při včerejší tiskové konferenci Herecké asociace, kde byly zveřejněny nominace na divadelní Cenu Thálie 2023, se tato skutečnost jenom potvrdila.

V souvislosti s jubilejním 30. ročníkem těchto divadelních cen byl odbornou porotou pro obor Loutkového divadla za mimořádný herecký výkon v inscenaci To je andělení! nominován herec Divadla Drak Luděk Smadiš (1984). „Fyzicky neobyčejně náročný herecký výkon Luďka Smadiše v roli anděla spadnuvšího na zem je naprosto uhrančivý. Smadiš v roli působí skutečně nadpozemsky křehce až étericky a zároveň publikum uchvátí svými akrobatickými dovednostmi a kreativní hrou s předměty,“ vyjádřila se porota k nominaci hradeckého herce.

A to není všechno! V širších nominacích na tuto prestižní cenu se objevili ještě další dva herci Divadla Drak, a to Dominik Linka a hostující slovenský herec Ľubomír Piktor. Linka nominaci získal za ztvárnění Hucklebberryho Finna ve stejnojmenné autorské inscenaci Divadla Drak. Tento herec se v širších nominacích na Cenu Thálie objevil již potřetí. Poprvé byl nominován v roce 2019 za ztvárnění Jacka v divadelní road-movie Draku Cesta a loni získal další širší nominaci za jevištní ztvárnění Oidipa v koprodukčním projektu Divadla Drak a Městských divadel pražských Antigona.

Slovenský herec Piktor byl nominován za mimořádný herecký výkon v koprodukčním projektu Divadla Drak a Bratislavského bábkového divadla Zapsaný spolek českých a slovenských loutkářů uvádí: Kašpárek a zbojník. V inscenaci se zhostil postavy Jánošíka. Slavnostní vyhlášení Cen Thálie se uskuteční 30. září od 20 hodin v Národním divadle v Praze a lze je sledovat v přímém přenosu ČT1. Cena Thálie je ocenění udělované Hereckou asociací od roku 1993 nejlepším divadelním hercům. Je pojmenováno po múze komedie, Thálii. V roce 2020 vznikla samostatná kategorie pro Loutkové divadlo.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Milan Hajn