Neděle

16. června 2024

Nyní

22°

Zítra

25°

Svátek má

Světově známá varhanice Katta koncertem podpoří hradeckou zvonohru

5. 9. 2023

page.Name
Hlas varhan na magických místech. Tak se jmenuje projekt světově známé varhanice a cembalistky Katty, vlastním jménem Kateřiny Chrobokové, která svou hudbou otevírá nové světy. Milovníci hudby budou moci zavítat na její koncert Vox Organi, při němž umělkyně s úctou k tradici předvede, že varhany mají nekonečné spektrum možností, do Sboru kněze Ambrože v Hradci Králové v úterý 12. září od 19 hodin.

Tímto koncertem bude podpořena realizace zvonohry jako koncertního nástroje ve věži Sboru kněze Ambrože. Po pražské Loretě by šlo o jediný hudební nástroj tohoto druhu v České republice. Postupně už dobrovolní dárci přispěli na 50 zvonů a jejich srdcí, klaviaturu zvonohry a další komponenty. Příští rok na jaře bude zahájena instalace nástrojů do věže a první koncert by se měl uskutečnit v roce 2025.

A právě blížící se koncert varhanice Katty, jež vystupovala z mnoha prestižními orchestry a jako sólistka varhanních recitálů po celém světě v Evropě, Mexiku nebo Indonésii včetně mnoha mezinárodních festivalů, by měl být dalším impulsem vedoucím ke zprovoznění zvonohry. „Varhany jsou vzrušující, zvukově nesmírně barevný nástroj, který si zaslouží mnohem větší pozornost, než jaké se mu dostává. Ráda říkám, že je to vlastně nejstarší „synťák“ na světě. Spousta lidí vůbec neví, jak cool věci se na ně dají zahrát,“ řekla Katta.

Tuto hudebnici, jež spolupracovala například s extravagantním americkým varhaníkem Cameronem Carpenterem, britským houslistou Danielem Hopem, Davidem Kollerem nebo s Jiřím Pavlicou & Hradišťanem, zároveň fascinují staré liturgické zpěvy a hudební tradice, ze kterých čerpá. Líbí se jí kontrast mezi starým a novým, což je zřejmé z jejího nového, ryze autorského alba Vox Organi, které vyšlo 26. května u berlínského vydavatelství Emika Records.

Vox Organi je tedy nahrávka, na kterou se kombinují instrumentální skladby, kde se zvukem varhan a vytváří různé zvukově barevné plochy, jež místy zní až jako elektronická hudba v kontrastu s vokálními skladbami na staroslovenské a latinské duchovní texty,“ dodala Katta, která loni vystoupila se svým autorským projektem na norském multižánrovém festivalu Olavsfest hned po zpěvačce Björk. A nyní se na vás můžeme těšit publikum v Hradci Králové.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Nosil, Hynek Šnajdar