Středa

22. května 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Centrum uměleckých aktivit přijímá přihlášky na Dny otevřených ateliérů

1. 3. 2024

page.Name
Den otevřených ateliérů (DOA) je nejen tradiční, ale svým způsobem výjimečná umělecká událost, kterou i letos připravuje Centrum uměleckých aktivit (CUA) Hradec Králové. Letošní 12. ročník se uskuteční o víkendu 15. a 16. června v celém Královéhradeckém kraji.

Umělci, kreativci a řemeslníci, kteří chtějí navštívit otevřít své dílny, galerie či ateliéry, mohou podat přihlášky do čtvrtky 7. března prostřednictvím formulářů na stránkách https://www.doahk.cz/open-call/ s tím, že se účastním umělců i návštěvy veřejnosti jsou zdarma. Podle Martiny Erbsové, ředitelky hradeckého centra, bylo i pro letošní rok vyzváno mnoho subjektů a jednotlivých výtvarníků v kraji, aby se opět zúčastnili a otevřeli své dílny.

„Novinkou letošního ročníku bude slavnostní zahájení v předvečer celého víkendu, a to v pátek 14. června v Luxfer Open Space v České Skalici. Usilujeme o to, aby se umělci a řemeslníci mohli navzájem potkat a tak zvaně sesíťovat. Letos také spatřilo světlo světa samostatné webové stránky projektu, které budou fungovat i jako databáze umělců a umělkyň po celý rok,“ prozradila ředitelka C UA.

DOA jsou zároveň skvělá příležitost vyrazit třeba na rodinný výlet. V minulém roce bylo do této akce zapojeno zhruba padesát míst v celém regionu. možná z pravidelných účastníků vyjíždějí o víkendu na kole po Labské stezce. Na její trase mohou navštívit například kovárnu, sochařský ateliér nebo Divokolárnu v Josefově. Výlet vlakem si mohou naplánovat návštěvníků ateliérů a dílen v Hořicích a Jičíně, pohodlně ale dojedou zájemci i do Rychnova nad Kněžnou, Náchoda či Trutnova.

V Hradci Králové je při Dni otevřených ateliérů pravidelně otevřeno kolem desítky míst, mezi nimiž nechybějí galerie, ateliéry i různé dílny a herny. Letos pořádající ČUA poprvé přizvalo k účasti na DOA také umělce a řemeslníky z polského pohraničí. První polskou vlaštovkou je Ateliér pana Medvěda - Szopa Pana Misia v Szczawnie Zdroje.

Přihlášky k účasti na Dnech otevřených ateliérů mohou umělci, designeři a řemeslníci podávají ještě do 7. března prostřednictvím formuláře na stránkách https://www.doahk.cz/open-call/ .

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto: ČZU HK