Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

24°

Zítra

27°

Svátek má

Jeden svět přinese novinky s bohatým filmovým programem i projekci mimo kino

1. 3. 2024

page.Name
Každoročně přináší do kin desítky filmů, jejichž témata hýbou společností. Na současné dění okolo nás, kdy je třeba o stavu lidských práv informovat s ještě větším úsilím než dříve, reaguje ve svém programu festival Jeden svět. V hradeckém kině Bio Central se lze na festival těšit od 19. do 23. března.

Letošní ročník připravil zásadní novinky a rozšíření. „Vůbec poprvé se do jeho programu dostávají hrané filmy, které mnohdy lidskoprávní otázky otevírají stejně kvalitně jako filmy dokumentární. Tuto změnu reflektuje i změna názvu festivalu a obměnu jeho vizuální identity,“ uvedl Jan Slanina, vedoucí mediální komunikace a PR Bio Central. Tu nyní ukazuje i nový festivalový spot .

Stejně jako současný vizuál, i ročníkový spot pracuje s kruhovým výřezem jako základním prvkem, který nápadně připomíná pátrání lupy nebo objektivu. Promítané filmy i kruh ve znělce pomáhají skutečnosti zasadit do širších souvislostí nebo upozorňuje na detaily, které jsou na první pohled skryté. „Zásadní aktuální témata spojená s lidskými právy a jejich porušováním ve světě kolem nás dotýkající se osobní svobody, svobody slova, médií, vztahů či neproniknutelných vrstev moci, bude festival reflektovat prostřednictvím všech vybraných titulů.

Již teď můžeme oznámit, že se diváci a divačky mohou těšit například na novinku Apoleny Rychlíkové Hranice Evropy, která přinese osobní výpověď o ekonomické nerovnosti a novodobých formách vykořisťování v západní Evropě. Film Tady Havel, slyšíte mě? představí dosud nikdy nepublikované záběry z posledních tří let života Václava Havla. Osudy rodin spjatých v nekonečném koloběhu násilí ve městě Lod, kde vedle sebe žijí Izraelci a Palestinci sleduje titul Žal v Lodu. Jak si zachovat uměleckou kreativitu navzdory režimu? Možnou odpověď nabídne režisérka San F. Young v dokumentu Hongkong mixtape. Celý program a seznam titulů představíme již 5. března,“ prozradil Slanina.

Vybrané projekce v rámci filmového programu plní také debatní program s hosty z České republiky i Slovenska. Své místo v programu festivalu mají bezpochyby i tituly ve virtuální realitě, které budou k dispozici každý den po dobu trvání festivalu. V pátek se diváci mohou těšit na projekci mimo kino na zatím tajné lokalitě a závěrečnou after party.

Podrobnosti o festivalu najdete na webu: www.jedensvet.cz. Letošní festivalovou znělku si lze přehrát na tomto odkazu.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Jeden svět