Pátek

21. června 2024

Nyní

17°

Zítra

18°

Svátek má

Přilákat do regionu producenty a zástupce filmového průmyslu

5. 4. 2024

page.Name
Nejen Hradec Králové, ale také celý Královéhradecký kraj je regionem plným atraktivních lokalit, které už v minulosti přilákaly české i zahraniční filmaře. Působení filmové produkce zároveň zajišťuje přímý ekonomický přínos do této destinace.

Proto zde na základě podnětu Královéhradeckého kraje vznikla regionální filmová kancelář – Hradec Králové Region Film Office a její činnosti pověřila Královéhradeckou krajskou centrálu cestovního ruchu. O jejích aktivitách, záměrech a cílech v rozhovoru pro Salonky hovořila zástupkyně kanceláře Lucie Hučíková.

Kdy a kde vznikla myšlenka založit regionální filmovou kancelář – Region Film Office Královéhradeckého kraje?
Ta myšlenka zrála už dlouho. V České republice totiž delší čas existuje několik regionálních filmových kanceláří a tady u nás chyběla. Začátkem prosince minulého roku tak zahájila svou oficiální činnost kancelář Královéhradeckého kraje Region Film Office. Spolupracuje s Czech Film Commission, tedy Českou filmovou komisí, která je oddělením Státního fondu kinematografie. Ta propaguje Českou republiku jako atraktivní filmovou destinaci na národní úrovni a slouží hlavně zahraničním filmařům. Czech Film Commission zároveň regionální kanceláře zaštiťuje, pomáhá s propagací a marketingem regionu jako filmové lokace, poskytuje podporu při komunikaci s filmaři. Pokud přijde nějaká poptávka filmařů, kteří hledají motivy v českých regionech, rozesílá ji právě do regionálních kanceláří jako je naše.

Co je jejím hlavním cílem?
Kancelář má funkci kontaktního místa, poskytuje informační servis audiovizuálním společnostem zabývajícím se produkcí filmů, seriálů i reklamních či hudebních spotů a podporuje propagaci Královéhradeckého kraje jako atraktivní filmové destinace. Hlavním cílem je přilákat producenty a zástupce filmového průmyslu do našeho regionu, protože jeho potenciál je velký. Máme tady spoustu rozmanitých objektů vhodných pro natáčení. Možností je zde hodně, ale filmaři o nich často nevědí, a to bychom chtěli změnit. Byli bychom samozřejmě rádi, aby tyto aktivity měly pro Královéhradecký kraj i ekonomický přínos. Filmaři tady mohou zanechat poměrně dost peněz, což byl příklad seriálu Smysl pro tumor, který se natáčel v Hradci Králové. Náš kraj si však nevybírají jen čeští filmaři, ale též zahraniční. Zavítalo k nám například hollywoodské studio Disney, které natáčelo seriál A Small Light či studio NBCUniversal s třetí řadou seriálu Hanna. Kromě přímého ekonomického přínosu je zde také možnost zviditelnění některých turistických destinací či konkrétních měst v regionu.

Jaké konkrétní aktivity vyvíjíte?
Máme vlastní webové stránky - www.filmh.cz, které se snažíme naplňovat „film friendly“ lokacemi, kterých už dnes máme zhruba padesát. Jsou to místa, která by mohla být pro filmaře zajímavá. Proto jsme oslovili zástupce těchto lokací, kteří jsou nakloněni případnému filmovému natáčení, jsou ochotni s filmaři komunikovat a dohodnout se na spolupráci. Plánujeme přes náš web a sociální sítě open výzvu pro ty, kteří by chtěli být „film friendly“ lokací, aby se na nás obrátili a my je mohli nabízet filmařům. Filmaři, hlavně lokační skauti a manažeři, se na nás mohou obrátit s poptávkou nějakého místa nebo objektu pro své filmové natáčení. Hledáme lokace, které by byly otevřené případnému natáčení, ať už jsou to kostel, tělocvična, statek, továrny a podobně. V tomto ohledu spolupracujeme s cílovými společnostmi, které znají konkrétní místa a mohou nabídnout to, co filmaři hledají. Spolupracujeme také s kanceláří pro kongresovou turistiku Hradec Králové Region Convention Bureau, která rovněž funguje pod krajskou centrálou a prezentuje Královéhradecký kraj jako atraktivní místo pro kongresové a incentivní aktivity.

Královéhradecký kraj je nepochybně atraktivní lokalitou. Může být pro filmaře přitažlivá a vyhledávaná?
Pro mnoho producentů to může být poměrně neznámá lokalita, ale snažíme se, aby se o ní prostřednictvím naší kanceláře dozvěděli více, získali informace z nabídky služeb a míst, které u nás najdou. Potenciál tady určitě je. Tomu by měl napomoci dotační titul na podporu audiovizuální tvorby vyhlášený v minulém roce v celkové výši šest milionů korun s tím, že kraj chce do regionu nalákat filmaře k natáčení. Ti pak museli předložit konkrétní projekt, návrh scénáře a na jakých lokacích chtějí natáčet. Nyní probíhá hodnocení dotačního programu. Až projde všemi schvalovacími procesy, měli bychom vědět, které projekty budou podpořeny a co se bude v regionu natáčet.

Které aktuální filmové snímky nebo seriály se natáčely v Hradci Králové a na ostatních místech regionu?
Loni na podzim se v Hradci Králové pod taktovkou režiséra Tomáše Dianišky točila filmová komedie Lítá v tom. Jako první ji 5. prosince viděli nejen zástupci města, ale také míst, kde se v Hradci natáčel. Ve filmu lze vidět hvězdárnu, planetárium, akvárium, Náplavku či knihovnu. Rovněž hodně sledovaný osmidílný seriál Smysl pro tumor se v roce 2022 natáčel ve městě, a to z velké části na pracovištích Fakultní nemocnice Hradec Králové. Koncem května bude mít předpremiéru film Viktora Tauše Amerikánka, který vznikal také na hradeckém letišti. V regionu, konkrétně v Novém Městě nad Metují a Josefově, se loni v prosinci točila šestidílná moderně stylizovaná minisérie Dcery národa, což je dobový příběh inspirovaný osudem Zdeňky Havlíčkové, dcery slavného Karla Havlíčka Borovského. Filmaři vyrazili i do Orlických hor, kde v Deštném, Říčkách a Rokytnici vznikl rodinný film Útěk. Všechny tyto filmové počiny v našem kraji nás těší a věřím, že jich bude přibývat.

Jakým způsobem bude zajišťován servis audiovizuálním tvůrcům?
Budeme se je snažit nasměrovat na správné a kompetentní lidi, kteří jim budou v mnoha ohledech a směrech k dispozici. Proto chceme vytvořit širokou databázi kontaktů s rozmanitými subjekty, které mohou vyjít vstříc požadavkům filmařů. Jsem ráda, že mohu spolupracovat s mnoha subjekty a lidmi. Je to celé o kontaktech a propojení lidí.

Co si od regionální filmové kanceláře konkrétně slibujete?
Hlavně to, že se tady bude více filmovat, do regionu to přinese více finančních prostředků a bude ho také propagovat.

Bude do budoucna region opravdovým „film friendly“ krajem, jak si přeje Martin Soukup, ředitel Královéhradecké krajské centrály cestovního ruchu, která regionální filmovou kancelář založila?
Je to samozřejmě i moje přání. „Film friendly“ může přinést už zmíněný nejen přímý ekonomický přínos nebo nepřímou podporu malých a středních podniků i drobných živnostníků, ale také ukázat ty nejhezčí a nejzajímavější lokace regionu, zvednout o něm povědomí. Filmové produkce navíc podporují místní zaměstnanost na úrovni kvalifikovaných, mzdově náročných pracovních míst a audiovizuální průmysl podporuje kulturní dění v oblasti. Pokud k nám přijedou filmoví producenti a budou vidět, že jsme dostatečně vstřícní, komunikativní, nakloněni spolupráci s nabídkou toho, co potřebují a že jim otevíráme dveře do našeho regionu, jsem přesvědčena, že budou spokojeni a budou k nám jezdit rádi.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: archiv HKRFO, Andrea Šipošová