Neděle

14. dubna 2024

Nyní

22°

Zítra

13°

Svátek má

Divadlo Drak se stane dějištěm jedinečného koncertu Vladimír Merta TRIO

15. 2. 2024

page.Name
Jednou z nejvýraznějších osobností české písničkářské scény je nepochybně zpěvák a kytarista Vladimír Merta (78). Jeho výrazné písňové texty v bravurní kytarovém doprovodu uvíznou v paměti každého posluchače na Mertově koncertu. Už brzy se o tom budou moci přesvědčit také návštěvníci Divadla Drak v Hradci Králové.

V pátek 1. března od 19 hodin zde totiž na hlavní scéně vystoupí Vladimír Merta TRIO . Proslulého písničkáře doplní dvakrát mladší klavírista a kytarista Ondřej Fencl , s nímž M erta v posledních letech hojně spolupracuje a společně pokračují v koncertování v celé republice ce s tím, že pravidelně obměňují třetího interpreta. Tým tentokrát v Draku bude exkluzivně fenomenální bubeník David Landštof, známý jako někdejší či jiný Wabiho Daňka, Druhé trávy, Ivana Hlase, Lenky Dusilové, Pavla Bobka Anety Langerové.

Účastníci koncertu Vladimír Merta TRIO v Divadle Drak se mohou mimo jiné těšit na kultovní písničky ze 70. a 80. let, které jsou však základem Mertova playlistu. Zazní písničky Astrolog, Omamná květina, Chtít chytit vítr, Vzdálené výstřely, K pětadvaceti, Začouzené sklíčko, Harmoni a další nezapomenutelné písničkářské „majstrštyky“.

A jak došlo ke spolupráci Vladimíra Mertyho a Ondřeje Fencla? Pouze z nenadálého hudebního setkání, nebo spíše omylem. „Ondřej napsal email, že by mi rád poslal desku jeho kapely Hromosvod. Já si ho s někým spletl a odpověděl jsem: Přijď večer do Kaštanu, mám tam koncert, přidej se,“ vzpomíná Merta na iniciační zážitek z jara roku 2011. „Hráli jsme bez zkoušení celou hodinu. To se může stát leda tak Dylanovi. Nebo mně,“ dodal.

Veterán Merta je stále muzikantsky velmi aktivní a rozhodně nepatří do starého železa. O tom svědčí v posledních deseti letech vydaná alba Domilováno (2013) a Imagena (2014). Pozadu nezůstal ani v literární tvorbě, když v roce 2020 vydal rozsáhlý Popelnicový román, což není kniha na jedno přečtení. Je to prozaický vulkán, který hrozí zavalit čtenáře lávou přesně mířené legrace, z níž mrazí. Neváhejte a vypravte se v pátek 1. března večer do Divadla Drak, čeká vás nezapomenutelný hudební zážitek v podání formace Vladimír Merta TRIO.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Ája Dvořáčková