Pondělí

15. července 2024

Nyní

24°

Zítra

22°

Svátek má

Do Volyně postoupili divadelníci z hradeckých Jesliček a České Třebové

20. 2. 2024

page.Name
V Červeném Kostelci na Náchodsku si celý minulý víkend přišli na své příznivci Thálie. V tamním Divadle J. K. Tyla se totiž konal 27. ročník divácky velmi oblíbené a vyhledávané východočeské postupové přehlídky amatérského činoherního a hudebního divadla. Diváci včetně odborných porotců shlédli dvanáct inscenací, z nichž na celostátní přehlídku Divadelní Piknik ve Volyni postoupily dva soubory a jeden byl nominován.

Zasloužený postup si vysloužily inscenace Král Ubu aneb Mše za vznešené duše HKU – Divadla Jesličky Josefa Tejkla Hradec Králové a Fernando Krapp mi napsal dopis souboru TRIARIUS Česká Třebová. Nominována byla ještě inscenace Se starci na chmelu… divadelního souboru VICENA Ústí nad Orlicí. Mimořádné ocenění – Zlatý odznak Josefa Kajetána Tyla, což je nejvyšší ocenění v oblasti amatérského divadla, získal Ladislav Jančík, scénograf a člen červenokosteleckého souboru Na Tahu.

O vítězství a postupu do Volyně rozhodla i letos odborná porota složená z divadelních profesionálů. Tentokrát to byli dramaturgyně Petra Richter Kohutová, scénografka Lucia Škandíková, pedagog brněnské JAMU Aleš Bergman a režisér Jakub Korčák z DAMU. Porota vybírala z celkem jedenácti představení souborů z Královéhradeckého a Pardubického kraje.

Průběžnými motivy repertoáru byly láska a smrt a všechno, co s nimi souvisí, také třeba rozličné podoby mateřství. Průběžnými tématy diskusí byl také Diderotův Herecký paradox, výstavba situace a gagu a recyklace v kontextu divadelní scénografie,“ řekla za porotu dramaturgyně Petra Richter Kohutová.

Podle koordinátorky přehlídky a tajemnice festivalové poroty Kateřiny Fikejzové Prouzové z Centra uměleckých aktivit v Hradci Králové letošní přehlídka v Kostelci byla živá, pohodová a veselá. Lektorský sbor byl ve vzájemné shodě, diváci vytvořili skvělou atmosféru a podpořili všechny hrající soubory. „Všichni jsme si to užili,“ uvedla. Na výborné atmosféře nic nezměnily ani nečekané okolnosti.

Kvůli nemoci převzal vedení divadelní konzervatoře Vítek Malota, v sobotu večer se také ze zdravotních důvodů nemohlo odehrát představení České moře. Diváci ale o nic nepřišli. Jako náhradu se podařilo sehnat Rádobydivadlo Klapý, které nesoutěžně uvedlo romantickou komedii Skořápka, která publikum skvěle pobavila. Říká se, že není důležité vyhrát, ale zúčastnit se. A touha po vítězství nebyla ani tady hlavním důvodem, proč divadelní amatéři do Červeného Kostelce jezdí.

Unikátní spojení výborného servisu, který pro soubory i diváky připravují místní, je tím, co dělá tuto přehlídku srovnatelnou s dovolenou all inclusive. Přátelská atmosféra se propisuje také do divadelního zážitku. V Kostelci se setkávají v krásně zrekonstruovaném divadle příjemně naladění diváci s nadšenými herci. O oblíbenosti červenokostelecké přehlídky svědčí i to, že letošní ročník navštívilo i mnoho divadelníků, kteří přijeli jen jako diváci, aby se společně setkali a podpořili své herecké kolegy z jiných souborů.

Pořadatelé si už nyní mohou začít v klidu plánovat další ročník, protože všichni zúčastnění si pro tuto příležitost nechávají vždy volné okénko v kalendáři. „Tým festivalu se každoročně po přehlídce znovu setkává, aby vyhodnotil uplynulý ročník. Na základě zpětné vazby organizátoři přemýšlejí, jak vyšperkovat příští divadelní přehlídku,“ vysvětlila Fikejzová Prouzová.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: archiv ČZU HK, video Jan Brož