Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

24°

Zítra

27°

Svátek má

Předsevzetí

11. 1. 2021

page.Name
Před několika dny skončil „magický“ rok 2020. A byl to rok, na který lidé jen tak nezapomenou. Hlavním tématem tiskovin a webových portálů byla nákaza covid-19. Když do republiky vtrhla, nikdo netušil, co se bude dít. Politici, epidemiologové a další odborníci se předháněli v nejrozmanitějších prognózách. Virus řádil, jak černá ruka a z nákazy se stala každodenní realita.

Přes všechny nepříjemnosti, opatření a omezení, lidé stejně jako v minulosti vstoupili do roku 2021 s nadějí na lepší příští měsíce, i když asi ne zrovna v nejlepším rozmaru. Součástí startu nového roku bývají rozmanitá předsevzetí, která mají dlouhou tradici. Ta většinou vznikají na přelomu starého a s příchodem nového roku, zvláště v lehce podnapilém silvestrovském stavu. Končím s kouřením, nebo tohle je můj poslední panák. Budu jíst zdravě, budu sportovat a zhubnu, zní často, či budu se naplno učit cizí jazyky. Lidé mají pocit, že je předsevzetí posouvají tam, kde by chtěli být, a hlavně jim pomáhají, aby se cítili lépe.

Můj hradecký kamarád Zdeněk, kterého znám řadu let, nový rok moc neřeší, až na to, že si vždy v duchu přeje, aby se vyhýbal lidem nepříjemným, agresivní a hloupým. To se mu samozřejmě plní jen částečně, protože lidem tohoto typu se nelze nikdy vyhnout stoprocentně. To Zdeněk sice ví, ale jako takovou mantru své předsevzetí rok, co rok opakuje. „Blbci jsou bohužel všude, ale zkouším to pořád a ani rok 2021 nebude výjimkou,“ řekl, když jsem se ho na tom ptal v jedné hradecké hospodě. K tomu ale nečekaně dodal to, co úzce souvisí s předešlým divným rokem. „Jsem dost společenský člověk a loni mi kvůli koronáči často chyběl kontakt s lidmi. Někdy jsem si říkal, že bych pokecal i s člověkem, kterému bych se normálně vyhnul. To jsem to dopracoval,“ zasmál se tomu nápadu Zdeněk.

Faktem je, že novoroční předsevzetí často dlouho nevydrží a mají jepičí život. Jen málokdo svůj slib dodrží. Někdo se snaží týden, měsíc, jiný třeba jen několik hodin. Tak to bylo, je a patrně vždycky bude. Já osobně si vyloženě plánovitě předsevzetí nedávám. Prostě, když v průběhu roku něco chci udělat, tak to prostě udělám předsevzetí nepředsevzetí. Plánuji jen v pracovním životě, příležitostem v osobním životě nechávám otevřené dveře. Milí čtenáři magazínu Salonky, přejeme vám, aby se vaše předsevzetí v roce 2021 splnila. Když se to ale nestane, nic se neděje. Hlavně, ať je ten nový rok lepší než ten podivný předchozí, jste zdraví, plní energie a chuti do života. A nezapomeňte číst magazín Salonky!