Pátek

21. června 2024

Nyní

17°

Zítra

19°

Svátek má

Překonat překážky

15. 1. 2023

page.Name
Když už se zdálo, že po covidové pandemii nastanou lepší časy, přišla ruská invaze na Ukrajinu, nebývale vzrostla inflace, vše se zdražilo a nastala energetická krize, v minulém roce prostě citelně převažovaly špatné zprávy nad dobrými. Přestože úvod tradiční rubriky magazínu Salonky nezní příliš optimisticky, je nutné konstatovat, že překážky byly, jsou a budou, a to i v novém roce 2023.

Jak se budou problémy, které nás nepochybně neminou, řešit, se teprve uvidí. Jedno je jisté, názory na to, se budou určitě lišit. Přesto je třeba najít taková řešení, aby u nás nebyla ohrožena demokracie a svoboda. Je to už dva roky, kdy byl o vánočních svátcích hostem pořadu ČT24 Události, komentář herec Zdeněk Svěrák a myslím si, že je důležité připomenout, co tenkrát řekl před vstupem do dalšího roku.

„Každý nový rok je nový. To vypadá jako blábol, ale není. Tím chci říct, že něco se opakuje, ale ne všechno. Vždy přicházejí nové radosti i starosti. Narážíme na překážky, které jsme vůbec nečekali a jsou pro nás neznámé. Takže se lišíme v názoru na řešení. Naší společnosti bych přál toleranci, trpělivost a slušnost,“ sdělil tehdy Svěrák a je zřejmé, že jeho slova platila, platí a platit budou i pro rok 2023. Otázkou je, jak bude mezi lidmi vůle se jeho přání držet.

S tím souvisí i klíčový okamžik roku minulého, tedy komunální volby. Do nového roku vstoupilo město Hradec Králové s novou garniturou na magistrátu a je zřejmé, že ji čeká spousta výzev a náročných úkolů, jejichž splnění obyvatelé očekávají. Právě v tomto ohledu bude důležitá ochota, i přes názorové rozdíly, věci řešit a být po „svěrákovsku“ tolerantní a trpěliví. V čele města, poprvé v jeho historii, stojí žena. Už tato změna je dosud nevídaná a zcela jistě pozitivní. Nová primátorka Pavlína Springerová to nebude mít snadné, ale je to sebevědomá a zkušená politička, která chce, jak prozradila v nedávném rozhovoru pro Salonky, změnit Hradec.

„Chci přesvědčit lidi, že komunální politika se dá dělat rozumně a skutečně ve veřejném zájmu. Chtěla bych změnit Hradec v tom, aby se začal znovu skutečně rozvíjet. Chci ale především změnit komunikaci. Ráda bych, aby bylo město chápáno jako otevřený partner, který svým občanům naslouchá. Chceme přesvědčit lidi, že jsme tady pro ně,“ uvedla. Věřme tedy, že se jí to povede. Nový rok 2023 nebude určitě jednoduchý, ale překážky je třeba zdárně překonávat. K tomu redakce Salonek přeje hodně štěstí a radostných dní s našim magazínem v ruce.