Neděle

14. dubna 2024

Nyní

22°

Zítra

14°

Svátek má

Rok 2024 se blíží. Bude lepší?

19. 12. 2023

page.Name
Vzpomínám si, jak jsem v prosinci roku 2021 psal v naší pravidelné rubrice Oko Salonek, že se blíží konec roku, podivného roku! Na jaře covid, v létě otevřené restaurační a kavárenské zahrádky, dovolené, pohoda… A na podzim a v zimě, aby byla změna, opět covid. Obávaná infekce zcela jistě nezmizela, ale už není tak katastrofální, jako tomu bylo tenkrát. Bohužel ale musím konstatovat, že rok 2023 byl také v mnoha ohledech podivný.

Kromě toho, že pokračuje válka na Ukrajině, vypukl konflikt mezi Izraelem a hnutím Hamás v pásmu Gazy. Když se nás to bezprostředně nedotýká, má to vliv na různé etapy života v české společnosti. Letos jsme zažili vysokou míru inflace, zdražování energií i potravin. Jak se to bude v tomto směru vyvíjet, občané zatím netuší a panuje všeobecná nejistota. Právě tyto faktory sehrály svou roli a rok 2023 udělaly podivným.

Přiznám se, že máme co dělat, abychom každý měsíc z peněz vyšli. To, co jsme měli navíc padly na vysoké ceny energií. Taky moc nechápu, proč tak vyskočily ceny běžných potravin. Když chceme jednou za čas udělat větší nákup, vypravíme se do Polska a nakupujeme tam potraviny v Biedronce. Stále to je cestou přijde levněji než velký nákup u nás,“ prozradil nám před hradeckým obchodním domem Atrium Zbyněk Valášek.

Dvě basy piva vezl v nákupním vozíku v Lidlu hradecký obyvatel Karel Kučera. „Je to zásoba na více než týden. Dříve jsem navštěvoval hospody, ale pivo hrozně podražilo, takže to řeším tímto způsobem. S kamarády se už nevidím tak často, ale ušetřím,“ řekl. Přestože je situace nejáá a těžko předvídat, kam bude směřovat v příštím roce, narazili jsme i na optimistický pohled. „Letos to nebylo nic moc, ale věřím, že nic, a to ani to horší období, netrvá věčně. Věřím, že se to zase dobře obrátí a bude lépe,“ myslí si Věra Králová z Hradce Králové.

Turbulentní rok 2023 máme tedy skoro za sebou, čekají nás vánoční svátky a poté vstup do roku 2024. Přejeme čtenářům Salonek, aby závěr letošního roku prožil v klidu a do roku následujícího dobrého vstoupili s nadějí , že bude skutečně lépe. Našim přáním zase je, abyste nám zachovali přízeň, protože Salonky jsou tu pro vás!