Sobota

24. února 2024

Nyní

10°

Zítra

10°

Svátek má

Houslaře Pilaře pandemie nezasáhla, má práci na roky dopředu

16. 6. 2020

page.Name
Přestože nákaza Covid-19, která zasáhla také Českou republiku, způsobila řadě firem ekonomické potíže, houslového mistra Tomáše Pilaře z Hradce Králové dopady pandemie negativně nezasáhly. Spíše naopak: měl větší klid na práci. Je zástupcem třetí generace královéhradecké větve slavného houslařského rodu Pilařů, z jehož ateliéru mají housle například Jaroslav Svěcený, Josef Suk nebo Václav Hudeček.

„Máme práci na roky dopředu, takže jsem čas využil k práci v nezvyklém klidu. Žádné návštěvy, žádné telefony,“ řekl ČTK Pilař, který ani neočekává, že by situace s koronavirem měla na jeho aktivity zásadní vliv. „Myslím, že pandemie ovlivní naši práci jen krátkodobě. Na moje již hotové housle čeká muzikant z Anglie. Nepochybuji, že v okamžiku, kdy bude možné přicestovat, si nástroj vyzvedne. Bude to pro něj odměna za trpělivé, asi tříleté čekání,“ uvedl.

V Ateliéru Pilař v Hradci Králové pracují také jeho dcera Šárka a její manžel Pavel Hušek. Zatímco většinu Pilařových zakázek tvoří výroba nových nástrojů, dcera i její manžel se věnují hlavně rekonstrukcím a opravám. „Náš čas dělíme zhruba z poloviny na stavbu nových nástrojů a druhou pak restaurátorství a běžnému servisu. Polovina nových nástrojů zůstává v České republice a druhá jde do celého světa,“ uvedl. Za rok je schopen postavit zhruba šest nástrojů, vznik jednoho zabere půl až jeden rok.

Housle, violy i violoncella podle něj patří k nástrojům, které svůj vývoj prodělaly před 400 lety, proto nelze od houslařů očekávat převratné novinky a změny ve výrobních postupech. „Od té doby je pouze snaha vyhovět estetickým a zvukovým nárokům zákazníků. V posledním století, kdy se koncerty přenesly do velkých koncertních sálů, je kladen důraz na sílu a nosnost tónu. Je umění přizpůsobit konstrukci nástroje danému materiálu, neboť dřevo je ve vlastnostech tak různorodé asi jako je škála lidských povah,“ dodal.

Rodina houslařů Pilařových pocházela z tak zvané krkonošské houslařské školy a předávala si řemeslo z generace na generaci. Zakladatel hradecké větve houslařského rodu Karel Pilař se narodil 30. října 1899 ve Staré Pace v Podkrkonoší a stal se jedním z mnoha reprezentantů krkonošské houslařské školy, kteří se proslavili na počátku století v celé Evropě. Vedle Pilaře to byli například František Špidlen, Josef Vedral či Eugen Vitáček. Houslařskou dílnu si Karel Pilař v Hradci otevřel v roce 1924, v tradici pokračovali jeho syn Vladimír, vnuk Tomáš a čtvrtou generaci zastupuje Šárka, dcera Tomáše Pilaře.

Tomáš Kučera jw
ČTK
Ilustrační foto: houslovka.open-art.cz, archiv Pavel Hušek – Ateliér Pilař