Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

24°

Zítra

26°

Svátek má

Hradečáci se mohou těšit na spuštění mlhovišť, osvěžovačů letního vzduchu

23. 6. 2020

page.Name
Začalo léto a v horkých dnech každý uvítá příjemné osvěžení vzduchu. To umožňují tak zvaná mlhoviště, což je jedna z královéhradeckých atrakcí, která budou spuštěna už ve čtvrtek. Od poloviny května jsou také postupně uváděny do provozu hradecké fontány, jejichž spuštění ovlivnilo mimo jiné vládní opatření spojené s koronavirem nebo pravidelná údržba.

„Mlhoviště bývají obvykle spouštěna o něco dříve, ale vzhledem k vládním opatřením souvisejícími s koronavirem to muselo být o několik dní posunuto,“ řekla náměstkyně primátora Věra Pourová. Ve městě se jich nachází jedenáct, a to v Šimkových sadech, v ulicích Čajkovského, Třebechovická, Jungmannova, Kejzlarova, Palachova, Pod Zámečkem, Severní, Truhlářská ve Věkoších a ještě dvě ve Štefánikově ulici. „Do budoucna zvažujeme jejich počet ještě rozšířit,“ uvedla náměstkyně.

Žádoucí osvěžení přinášejí také fontány. V provozu jsou už na křižovatce Koruna u Auparku, u muzea a na Masarykově náměstí. „Opatření spojená s pandemií zasáhla i do této oblasti. Některé z nich se totiž nacházejí v místech, kde v minulosti docházelo k vyšší koncentraci osob. Proto byly spouštěny postupně. Zároveň u některých probíhá pravidelná údržba, která byla zkomplikována zpožděnou dodávkou dílů ze zahraničí. Nyní se čeká pouze na dodávku dvou čerpadel,“ vysvětlila Pourová. Mimo provoz kvůli rekonstrukci nedalekého obchodního domu zůstanou přes léto pouze fontána na náměstí 28. října a kašna na Malém náměstí, na jejíž opravě se v těchto dnech pracuje.

Fontány i mlhoviště mají samozřejmě své provozní řády a pravidla. Město vyzývá obyvatele, aby fontány neznečišťovali nebo je jinak neničili, což platí také pro mlhoviště. „Měli jsme v minulosti několik případů, kdy se lidé ve fontánách koupali. Navíc při podezření z poškození fontány, se události postupovaly k řešení správnímu orgánu. Byly i případy, kdy lidé znečišťovali veřejné prostranství nebo budili veřejné pohoršení v okolí fontán. V takovém případě hrozí pokuta až do výše 10 tisíc korun,“ upozornila Eva Kněžourová, mluvčí Městské policie Hradec Králové.

(hyš-tz-kš)
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto: kts-ame.cz