Neděle

14. dubna 2024

Nyní

22°

Zítra

14°

Svátek má

Koupaliště není rizikovější než obchoďák, říká jeho vedoucí Jan Konvalinka

28. 6. 2020

page.Name
Báli se, že kvůli koronaviru ani nebudou napouštět bazény, ale situace se vyvinula tak příznivě, že koncem května mohli pracovníci královéhradeckého koupaliště Flošna přece jen otevřít brány návštěvníkům. Plovárna jede v plném režimu, i když nikdo pořádně neví, co bude. A nejistota zřejmě ovlivní i návštěvnost. „Myslíme si, že nebude vysoká. Epidemie vrátila areál o několik let zpátky,” konstatuje Jan Konvalinka, vedoucí Koupaliště Flošna.

Měli jste se začátkem epidemie obavy, jestli letos vůbec otevřete?
Báli jsme se toho, a proto se obvyklé přípravné práce zpozdily. Bazény totiž napouštíme pitnou vodou z městského řadu, což není zrovna levná záležitost. Kdybychom je napustili a sezona nebyla, tak se dostaneme do obrovských ztrát. Až když jsme měli jistotu, že budeme otevírat, tak jsme všechno narychlo dokončovali. Bazény jsme napouštěli ještě v posledním týdnu před otevřením.

Jaká jsou hygienická opatření pro návštěvníky?
Pokud se něco nezmění, což se může stát, protože ty podmínky se mění docela často, tak u vstupu jsou dezinfekce a pohyb po koupaliště je povolený jen v roušce. Pokud jste na lehátku nebo na dece, tak roušku mít nemusíte, stejně tak si ji nemusíte brát do bazénu. A plavky jsou samozřejmě pořád povinné. Nebo roušky místo nich… (směje se)

Je koupaliště z hlediska možné nákazy rizikovější než třeba nákupní centrum?
Podle mě vůbec ne. Je potřeba si uvědomit, že u nás z hlediska hygieny nenastávají žádné velké změny. Kromě té dezinfekce pro návštěvníky, která je u vstupu i v šatnách a sprchách. Jinak i v dobách před koronavirem jsme koupaliště každý den uklízeli a dezinfikovali. To běželo předtím a běží dál. A jelikož je to venkovní prostor, tak zákaznici nemusejí nikde stát namačkaní ve frontě jako v obchoďáku.

Hraje důležitou roli chlór?
Chlór určitě pomáhá, navíc je teď nařízené používat množství na horní hranici vyhlášky, ale na Flošně především nedezinfikujeme jenom chlórem. Máme také UV lampy, takže voda, když teče do bazénu, prochází pod UV zářením, a to je velký likvidátor všeho škodlivého. Máme také generátory ozonu, což je třetí stupeň dezinfekce vody, takže můžu zaručit, že voda bude naprosto v pořádku.

Jakou očekáváte vzhledem k aktuální situaci návštěvnost?
Máme už nějaké zkušenosti, a proto si myslíme, že nebude vysoká. V areálu Flošny byly už dříve otevřeny masáže, fitness nebo squash a návštěvnost není vůbec příznivá. Třeba wellness studio bylo zavřené přes dva měsíce, to je hlavní část areálu, která měla skvělou návštěvnost. Najednou nebylo nic. Areál to vrátilo o několik let zpátky a bude trvat, než návštěvníky zase získáme zpátky.

A nehraje vám naopak do karet nejistá situace kolem letních dovolených v zahraničí?
V to trošku doufáme, ale je tu jiný problém. Areál má omezenou kapacitu a ta je ještě snížená kvůli vládním opatřením. Začali jsme s 300 návštěvníky a čekáme, jak se situace vyvine dál. Pokud bude nadále platit, že musíme každému vytyčit 10 metrů čtverečních, tak se nám sem vejde maximálně 1200 návštěvníků, což je pořád o 600 méně, než je okamžitá kapacita.

Jak se koronavirus dotkl vašich zaměstnanců?
Byly nařízené dovolené a bohužel došlo i na propouštění ve zkušební době, dotklo se to úplně všech. Jinak jsme měli zavřeno a probíhala příprava koupaliště a wellnessu, malovali jsme a dělali opravy, ke kterým jsme se třeba dlouho nedostali.Stihli jste během „zimního spánku” vybudovat i nějaké novinky?

K žádným velkým změnám nedošlo, protože kvůli epidemii jsme museli logicky šetřit a některé plánované akce jsme zrušili. Až podle toho, jak se bude situace vyvíjet, se k nim třeba vrátíme. Jednu novinku jsme přece jen stihli, a sice nové plavecké dráhy, které tlumí vlnění. Jelikož o prázdninách otevíráme pro plavce už v 6 hodin ráno, tak ti to určitě ocení.

Jak je to s akcemi na koupališti? Je asi náročné cokoliv plánovat, když nikdo neví, co bude.
Na letním koupališti je plánování akcí vždycky těžké, protože nevíte, jaké bude počasí. Už se nám stalo několikrát, že jsme něco pořádali a začalo pršet. Nějaké akce naplánované máme a věříme, že přes prázdniny už to všechno poběží normálně a situace bude v rámci možností v pořádku.

David Záruba
Foto: archiv Koupaliště Flošna