Středa

30. listopadu 2022

Nyní

Zítra

Svátek má

Město brzy vypíše novou, třetí soutěž na expozici Muzea východních Čech

18. 6. 2020

page.Name
Třetí soutěž na dodavatele stálé expozice Muzea východních Čech bude vypsána na přelomu měsíců června a července. Uzavření smlouvy o dílo se předpokládá v září, odhadovaná cena zakázky je 15 milionů korun bez DPH včetně osvětlení a technického vybavení a expozice by měla být hotova do jara příštího roku. Většinu nákladů pokryje evropská dotace.

„V druhé polovině loňského roku jsme měli vypsané výběrové řízení na zhotovitele stálé expozice, ale město obdrželo pouze jednu cenovou nabídku, která výrazně převyšovala naše předpoklady. Na radě města jsme proto rozhodli o novém vypsání zakázky s tím, že se ještě pozmění zadávací dokumentace, která nově obsahuje maximální výši nabídkové ceny," uvedla náměstkyně primátora Věra Pourová.

Do první soutěže přišla jediná nabídka, ale s vysokou cenou a město soutěž zrušilo. Do druhé soutěže se žádná firma nepřihlásila. Město pak přistoupilo k takzvaným předběžným tržním konzultacím, jejichž výsledkem byla revize projektové dokumentace. Secesní budova na Eliščině nábřeží zahájila po rekonstrukci provoz v listopadu 2019 otevřením pěti výstav, ale bez plánované expozice, která zabere druhé a třetí patro.

Chystaná expozice bude mapovat historii Hradce Králové od středověku po 40. léta 20. století. Na části výstavy se může podílet také veřejnost. Muzeum má zájem o dobové předměty z rodinných archivů, zejména o reklamní letáky, výrobky místních firem, tiskoviny, fotografie. Zájemci mohou kontaktovat muzeum na e-mailech: p.koritenska@muzeumhk.cz nebo j.sramek@muzeumhk.cz.

Nová stálá expozice dějin města bude mít digitální nadstavbu. Bude zaměřená na děti a virtuálním průvodcem expozicí jim bude nový maskot muzea, postavička v podobě pavouka. Cílem tohoto samostatného projektu za 13 milionů korun nazvaného Digitální brána do dějin je v příštích třech letech vytvořit digitální vzdělávací produkt pro školáky. Školní verzi digitální interaktivní expozice začnou testovat tři hradecké školy v září 2022.

Tomáš Kučera hj
ČTK
Ilustrační foto: Ondřej Littera