Středa

7. prosince 2022

Nyní

Zítra

-1°

Svátek má

Milionová „modelka“ umožní budoucím veterinářům nácvik porodu telete

1. 6. 2020

page.Name
Nový výukový prvek zásadního významu dorazil do královéhradecké veterinární školy. Středoškoláci si na modelu krávy v životní velikosti včetně telete, který přišel na 1,3 milionu korun, nacvičují porod a dojení krávy. Učební pomůcku vyrobila na zakázku veterinární univerzita v Kanadě. Jde o první model vyrobený pro evropský trh.

„Model je opravdu jedinečný. Před dvěma lety škola obdržela od stejné kanadské univerzity model koně, na kterém středoškoláci nacvičují například vyšetření vnitřních orgánů či odběr krve. Při odborné výuce je totiž důležité, co nevíce propojovat teorii s praxí,“ uvedla náměstkyně primátora Martina Berdychová.

Budoucí veterináři využívají při studiu nejmodernější pomůcky. Podle náměstkyně se absolventům školy zvyšují šance na dobré uplatnění u zaměstnavatele, nebo své znalosti a dovednosti využijí při vysokoškolském studiu. Při nácviku porodu telete se studenti seznamují s možnými porodními polohami. Narozené tele má pohyblivou kostru a váží přibližně 35 kilogramů. Model krávy jim umožňuje i nácvik ručního dojení.

(hyš-tz)
hynek@salonkyhk.cz
Foto: kr-kralovehradecky.cz