Středa

24. července 2024

Nyní

23°

Zítra

22°

Svátek má

Na magistrát města dorazilo 420 žádostí o finanční pomoc z programu Antivirus

15. 6. 2020

page.Name
Po zveřejněné výzvě v souvislosti s městským programem Antivirus o finanční podporu obdržel magistrát Hradce Králové 420 žádostí drobných podnikatelů. K rozdělení je 10 milionů korun, takže na jednu žádost v průměru připadá zhruba 23 800 korun. Části žádostí však město nebude moci vyhovět, protože nesplnily stanovené podmínky.

Žádosti mohli živnostníci a další podnikatelé podávat od 28. května do 12. června. Maximální podporu město stanovilo na 25 tisíc korun. „Vzhledem k číslu podaných žádostí je vidět, že naše odhady byly správné. Rozdělit jsme chtěli 10 milionů korun a tato částka bude nyní rozhodně dostačující. Dostane se tak na všechny, kteří podali žádost a splnili stanovené podmínky,“ řekl primátor Alexandr Hrabálek.

Při schvalování programu Antivirus v zastupitelstvu někteří opoziční zastupitelé uváděli, že suma podpory je vzhledem k počtu podnikatelů v Hradci Králové malá. Ne všichni podnikatelé požádali o maximální podporu 25 tisíc korun. „Dorazilo poměrně velké množství žádostí, ve kterých lidé žádají jen o částky, které leckdy ani nepřesáhly 10 tisíc korun,“ prozradil primátor.

Nejčastějším případem odmítnutí žádosti bude to, že žadatel sice má v Hradci Králové provozovnu, ale ne sídlo. Sídlo v tomto městě je jednou z podmínek přidělení peněz. Žadatelé také mnohdy dokumenty nepodepsali. To ale budou moci napravit. „Zaměstnanci magistrátu budou dokumenty kontrolovat a vyzývat k jejich případnému doplnění,“ řekla mluvčí magistrátu Kateřina Šmídová.

Zítra žádosti projedná výběrová komise, která jejich finální počet a částku doporučí ke schválení orgánům města. Finanční pomoc do výše 20 tisíc korun bude moci schválit již rada města 24. června. Žádosti s vyššími částkami bude ke konci června projednávat zastupitelstvo. Žadatelem mohla být právnická nebo fyzická osoba, která zaměstnává méně než deset lidí.

Pomoc se vztahuje i na neziskové organizace či spolky, které svou činnost financují podnikáním. Pomoc bude možné využít například na náklady na mzdy, související odvody, na energie, platby za nájemné s výjimkou případů, kde byly prominuty v rámci dalších opatření programu Antivirus či nákladů, na které byla čerpána jiná podpora, například státu.

ry hj
ČTK
Ilustrační foto