Pátek

8. prosince 2023

Nyní

-3°

Zítra

Svátek má

Na magistrát zatím putovalo 180 žádostí o pomoc z programu Antivirus

8. 6. 2020

page.Name
Po výzvě živnostníkům a dalším podnikatelům, že mohou v souvislosti s programem Antivirus podávat žádosti o peněžitou pomoc do půlnoci pátku 12. června, zatím město Hradec Králové obdrželo 180 žádostí, jejichž přijímání začalo na konci května. Části z nich ale nebude moci město vyhovět, protože nesplňují stanovené podmínky. Radnice hodlá mezi žadatele rozdělit až deset milionů korun.

Příspěvek bude až 25 tisíc korun pro jednoho žadatele, výše pomoci bude stanovena i podle počtu podaných žádostí. Plnou výši příspěvku by radnice vyplácela v případě, že by se jí sešlo do 400 žádostí. „V tuto chvíli to vypadá, že naše odhady byly správné a že by se finanční pomoci mohlo dostat v nejvyšší možné výši skutečně všem, kteří splňují podmínky,“ uvedl primátor Alexandr Hrabálek.

Odmítnuti budou například žádosti těch podnikatelů, kteří sice mají v Hradci Králové provozovnu, ale ne sídlo. Sídlo ve městě je jednou z podmínek přidělení peněz. Žadatelé také mnohdy dokumenty nepodepsali. To ale mohou napravit. „Pracovníci magistrátu žádosti kontrolují a v případě, že zde některé náležitosti chybí, je žadatel vyzván k jejich doplnění,“ uvedla mluvčí Kateřina Šmídová.

Podané žádosti posoudí komise, konečné schválení bude na orgánech města. S vyplácením peněz chce město začít během července a srpna. Žadatelem může být právnická nebo fyzická osoba, která zaměstnává méně než deset lidí. Pomoc se vztahuje i na neziskové organizace či spolky, které svou činnost financují podnikáním. Pomoc bude možné využít například na náklady na mzdy, související odvody, na energie, platby za nájemné s výjimkou případů, kde byly prominuty v rámci dalších opatření programu Antivirus či nákladů, na které byla čerpána jiná podpora, například státu.

ry dr
ČTK
Ilustrační foto