Středa

22. května 2024

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

Oprava budovy hradecké vojenské fakulty vyjde na 220 milionů korun

12. 6. 2020

page.Name
Rekonstrukce budovy kateder v areálu Fakulty vojenského zdravotnictví (FVZ) Univerzity obrany v Hradci Králové vyjde na 220 milionů korun a měla by skončit v roce 2021. Opravu, která začala letos v únoru, financuje Ministerstvo obrany. ČTK to dnes řekl mluvčí Univerzity obrany Vladimír Šidla.

Rozsáhlá modernizace vojenské fakulty probíhá od roku 2016 a náklady včetně opravy budovy kateder v Třebešské ulici jsou přes půl miliardy korun. Většina jde z rozpočtu ministerstva obrany. „Katedry jsou po dobu stavebních prací vystěhované do provizorních prostor bývalé ubytovny studentů. Výuka probíhá plnohodnotně, i když v omezených prostorových podmínkách,“ řekl Šidla. Modernizace šestipatrové, 36 let staré budovy kateder má zlepšit podmínky pro výuku studentů včetně vytvoření špičkového výzkumného pracoviště armádních mediků.

V areálu FVZ v Třebešské ulici v letech 2016 a 2017 prošla modernizací kuchyně za devět milionů korun a v roce 2017 garáže za osm milionů korun. Náklady na opravu vstupní části budovy fakulty v roce 2019 byly osm milionů. Další významná investice se týkala rekonstrukce internátu v areálu v ulici Akademika Heyrovského, vyšla na 284 milionů korun a probíhala od listopadu 2017 dva roky. Z dalších větších investic do oprav objektů FVZ bude v období 2022 až 2023 výstavba pracoviště radioizotopické laboratoře v areálu Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové. Odhadované náklady jsou 242 milionů korun a půjdou z rozpočtu ministerstva obrany.

FVZ v Hradci Králové působí na několika místech. Hlavní budova fakulty, tak zvaný Nový areál, je v Třebešské ulici vedle areálu FN. V Novém areálu je například děkanát, katedry, kuchyňský blok nebo garáže. Internát pro ubytování studentů je ve výškové budově v ulici Akademika Heyrovského u Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy (UK). Vědeckovýzkumný a výukový areál FVZ je ve FN.

Vojenská lékařská akademie vznikla v Hradci Králové ve 20. letech minulého století. Postupně se změnil název i struktura instituce. V roce 2004, když v ČR existovaly tři vojenské vysoké školy, vznikla Univerzita obrany, která převzala studijní programy vojenských vysokých škol.

V Hradci Králové je vzdělávání budoucích armádních lékařů, zubařů a farmaceutů navázané na Lékařskou a Farmaceutickou fakultu UK a zdravotnických záchranářů. V současnosti má FVZ v Hradci Králové 196 studentů. Kapacita školy je ale vyšší, armáda nabírá jen tolik studentů, kolik potřebuje. FVZ vzdělává také lékaře pro potřeby ozbrojených sil Slovenské republiky. V současnosti se jedná o využití vzdělávacích kapacit fakulty pro potřebu dalších ministerstev.

Tomáš Kučera sd
ČTK
Ilustrační foto: archiweb.cz