Neděle

3. prosince 2023

Nyní

-4°

Zítra

-4°

Svátek má

Podzemní parkoviště pod Velkým náměstím v centru by mohlo mít 260 míst

11. 6. 2020

page.Name
Až 260 automobilů by mohlo pojmout podzemní parkoviště pod Velkým náměstí v Hradci Králové, které nyní slouží jako parkoviště, což by město chtělo změnit a vrátit tomuto historickému prostoru funkci přirozeného společenského centra.

Na stavbu podzemního parkoviště si město nechává zpracovat studii, kterou by měli mít architekti hotovou letos na podzim. Z dosavadních návrhů podle náměstka primátora Jiřího Bláhy vyplývá, že vjezd do podzemních garáží by mohl být z Komenského ulice. Odhad nákladů stavby zatím není znám.

Primátor Alexandr Hrabálek v této souvislosti uvedl, že projekt bude záviset i na stanovisku archeologů a výsledcích archeologického průzkumu. „V tom místě by měly být cenné vrstvy pouze do hloubky 50 až 60 centimetrů. V místě kdysi bylo tržiště, nepředpokládají se nějaké cenné nálezy,“ řekl.

Celkovou opravu náměstí za odhadovaných čtvrt miliardy korun magistrát chystá od roku 2007. Kvůli námitkám části obyvatel, kterým vadí hlavně zamýšlená redukce parkovacích míst na náměstí, ale stavba dosud nezačala. Případná výstavba garáží pod zemí by mohla celou věc odblokovat. „Chci postupovat v souladu s přáním obyvatel a rezidentů, aby se věc vyvíjela konsenzuálně,“ dodal Bláha.

ry hj
ČTK
Ilustrační foto: hradeckralove.org